U Rudom obilježena godišnjica formiranja Prve proleterske brigade

U nedjelju 22. decembra u prisustvu nekoliko stotina antifašista iz BiH, Srbije i Hrvatske  obilježena 78. godišnjica formiranja Prve proleterske brigade.

Elitna jedinica Narodno-oslobodilačke vojske Jugoslavije (NOVJ) postrojena je 21. decembra 1941. u centru Rudog, na mjestu gdje je nakon Drugog svjetskog rata izgrađen veliki spomenik u znak sjećanja na oko 22.000 partizana koji su prošli kroz njene redove i više od 7.500 poginulih u borbama širom bivše države.

prva proleterska

Dan osnivanja Prve proleterske za Rudo je veoma važan, jer je ovo mjesto u bivšoj državi bilo poznato po ovom događaju.

Organizator obilježavanja datuma osnivanja brigade, Blagoje Cerović, tom prilikom je istakao  da organizaciju nije preuzelo nijedno udruženje, već se antifašisti iz regiona na ovaj datum okupljaju govotovo spontano, samoinicijativno i nakon kontakta s njim.

“Ohrabruje me što je svake godine više posjetilaca u Rudom. Ove godine prvi put nam je došla Zenica, prvi put nam dolaze iz Vukovara puni autobusi. Mislim da je, kako narod stari, sve veća nostalgija za prošlim vremenima. Danas na svakom mjestu možemo čuti kako pominju stara dobra vremena. Nekako smo ta stara dobra vremena lako srušili” istakao je  za medije Blagoje Cerović.

Uz partizanske pjesme, zastave država regije i znamenja iz NOB-a u Rudom su položeni vijenci na spomenik borcima Prve proleterske brigade, a u Domu kulture održana je prigodna svečanost uz obraćanja zvanica.

proleterska

„Iskoristimo snagu naših očeva, djedova, njihovu volju i energiju da gradimo zajedno bolju budućnost“, poručio je Sead Đulić, predsjednik SABNOR-a BiH.