Подјељено 15 стеоних јуница

У склопу пројекта „Од домаћег млијека до сира и кајмака и задовољног купца“ 15 власника домаћинстава са простора општине Рудо, крајем године добило је по једну стеону јуницу за своје домаћинство. Корисници пројекта бирани су на јавном позиву који је Општина спровела у склопу пројекта. Ради се о расним млијечним грлима која ће значајно допринијети побољшању генетског потенцијала и квалитета музних грла на простору општине Рудо.

Општина Рудо је једна од општина која биљежи константан раст производње квалитетног млијека захваљујући одличној сарадњи са мљекаром Пађени из Билеће, која откупљује млијеко од коопераната. Кроз овај пројекат циљ је да се успостави виша вриједност производа-млијека и у оквиру мини сиране у Штрпцима започене прерада истог.

Набавком и подјелом 15 стеоних јуница биће повећан обим примарне производње млијека те обезбјеђена сировина за покретање производње у мини сирани, без да се умањи количина млијека која се тренутно производи и продаје у свјежем стању. Мини сирана биће успостављена у сарадњи са ПЗ „Увац-Рудо“ п.о. и план је да, за почетак, уз ангажман три особе започне прераду 300 литара млијека дневно. Ненад Љубојевић, директор ПЗ „Увац-Рудо“ п.о. каже да тржиште већ постоји и да ће овим бити отворене нове могућности пласмана домаћих производа са наших простора.

План је да Мини сирана задовољи све стандарде, да обезбједи квалитетне и здравствено исправне производе и да након добијања дозволе од министарства своје производе пласира на тржиште Сарајевске регије.

Пројектом ће бити повећани приходи најмање 15 домаћинстава и запослене 3 особе за рад на производњи сира и кајмака.

Радови на Мини сирани се приводе крају, а у току су припреме за набавку опреме и израду технолошког процеса производње сира и кајмака.

Укупна вриједност пројекта износи око 149.000 КМ од чега финaнсирaњe из срeдстaвa Финaнсиjскoг мeхaнизмa износи око 99.000 КМ а остала средства су обезбјеђена кроз суфинансирање општине Рудо, корисника и ПЗ „Увац-Рудо“ п.о.

Финансијски механизам за финансирање пројеката интегрисаног и одрживог локалног развоја у Републици Српској 2018/2019 реализује уз подршку Владе Швајцарске, Министарства финансија Републике Српске, Министарства управе и локалне самоуправе Републике Српске, Инвестиционо-развојне банке Републике Српске те Развојног програма Уједињених нација (UNDP) у Босни и Херцеговини.