Почела зимска школа за произвођаче млијека у општини Рудо

У општини Рудо су почела прва предавања у оквиру зимске школе за произвођаче млијека. Предавања су организована од стране Ресора за пружање стручних услуга у пољопривреди и Пројекта тржишне пољопривреде (Фарма II). Предавања је одржао професор Дарко Грбеша на тему: Исхрана јуница  и одгој телади.

thumbnail

Грбеша је произвођачима млијека говорио и о исхрани јуница са нагласком на раздобље од шест до девет мјесеци, када је изузетно важно да се јунице хране са више протеина, уз добру пашу, силажу трава, сијена или сламе, те уз примјерени додатак концентрата или смјесе коју сами фармери могу направити од мјешваине житарица, сачме сунцокрета, репице или минерално витаминског додатка.

Циљ ових предавања је да произвођачи стичу нова знања како би унаприједили производњу, добили бољи квалитет и повећали количину млијека.

Послије предавања, одржана је практична обука на фарми музних грла „Фарма Романија“ која је једна од највећих фарми музних грла на Сарајевско романијској регији, којој су, поред директора фарме, присуствовали и пољопривредници из ове локалне заједнице. Фармери су имали прилику да чују: како правилно направити силажу, шта је најбоље сијати на овим надморским висинама, која је простирка најбоља за краве и како повећати мљечност.