Kazne za nenošenje  lične zaštitne opreme i pridržavanje fizičke distance

Danas je održan sastanak štaba za vanredne situacije na kojem je razmatrano stanje na prostoru opštine, u pogledu sprovođenja mjera u cilju prevencije i suzbijanje korona virusa.

U opštini Rudo nema oboljelih od virusa korona, a četiri osobe su u kućnoj izolaciji i pod ljekarskim nadzorom.

Na teritoriji Republike Srpske obavezno je nošenje rukavica i maske kao i održavanje distance. Nepoštovanje ove mjere je kažnjivo, a pojačanu kontrolu sprovođenja ove mjere vršiće inspekcija, komunalna policija i pripadnici MUP-a.

Na osnovu nove  Uredbe novčanom kaznom od 100 do 300 KM kazniće se fizičko lice, a od 1000 do 3000 KM pravno lice, ako ne poštuje vanredne mjere kojima je naloženo korištenje lične zaštitne opreme (maske i rukavice) i pridržavanje fizičke distance, ili drugih vanrednih mjera na javnim i radnim mjestima, a sve u cilju sprječavanje ili suzbijanje zaraznih bolesti.

Na osnovu sporazuma između Srbije i BiH, sva lica sa boravkom u Srbiji ili BiH koji imaju poljoprivredno zemljište u Srbiji ili BiH mogu nesmetano prelaziti preko graničnog prelaz na Uvcu.  Uz lična dokumenta potrebno je poneti dokaz o posjedovanju poljoprivrednog zemljišta u susjednoj državi (posjedovni list, ugovor o zakupu).

Uredba