Obilježeno 28 godina od stradanja pripadnika VRS kod tunela Brodari

U srijedu 09.09.2020. godine uz parastos i polaganje cvijeća na Spomen-obilježje kod tunela „Brodari“, obilježeno je tačno 28 godina od stradanja sedam boraca Vojske Republike Srpske i dvije medicinske radnice u ovom tunelu.

Prije tačno 28 godina na ovom mjestu su stradale medicinska sestra Ljubica Kastratović, zajedno sa doktorkom Stojanom Jojović, koje su tog dana krenule da pruže pomoć ranjenim borcima. Na vidno sanitetsko vozilo u kojima su se nalazile doktorka i medicinska sestra pucano je od strane pripadnika tzv Armije BiH.

Porodica je tek nakon dva mjeseca od njihove pogibije preuzela njihove posmrtne ostatke.

Punih 8 dana devet pripadnika VRS iz Višegrada i Rudog boravilo je u tunelu, a samo dva su uspjela preživjeti.

Skupu su prisustvovali i predstavnici Boračke organizacije iz Višegrada i Rudog te članovi porodice poginulih pripadnika VRS u tunelu Brodar kod Višegrada.

Predsjednik Boračke organizacije Rudo Momir Radović rekao je da je ubistvo dva medicinska radnika u sanitetu neljudski čin i da je za to djelo glavnokomandujući oslobođen.

„Mi moramo praštati, ali ne smijemo zaboraviti. Trebamo mlađima prenijeti sve što se dešavalo“, dodao je Radović.

Tatjana Marinković, kćerka stradale medicinske sestre Ljubice Kastratović, rekla je da su poginuli i momci od 25 i 26 godina i da nikad niko za to nije odgovarao.

„Drago mi je da oni nisu zaboravljeni, a mi nećemo nikad zaboraviti. Dok smo živi dolazićemo i pamtiti“, istakla je Marinkovićeva.

Jedan od preživjelih učesnika Žarko Toković rekao je da je bilo užasno i da živ čovjek ne može zamisliti da može da izdrži bez hrane i vode.

„Nikad nismo gubili nadu da ćemo živi izaći, jedino nas je to držalo u životu“, naglasio je Toković.

Sestra poginulog borca Novaka Arsića, Novka Savić rekla je da je njen brat poginuo sa 26 godina i da joj je teško bilo šta reći o tome.

Obilježavanju 28 godina od stradanja, osim porodica poginulih boraca, prisustvovali su i članovi opštinskih boračkih organizacija Višegrad i Rudo.