Zadrugarke „Kreativne vizije“ u Rudom zasadile šipurak

zadruga_sipak 3Ni minus od 5 celzijevih stepeni nije zaustavio članice udruženja COD „Luna“ i novosnovane zadruge „Kreativna vizija“ da izvrše sadnju šipurka na površini od 0, 7 hektara, parceli koju su iznajmili od Opštine Rudo.

U pomoć kolegicama pritekle su žene iz Opšte poljoprivredne zadruge iz Bratunca. Krenule su u 5 ujutro i vozile tri i pol sata kako bi stigle na vrijeme pomoći kolegicama u sadnji šipurka.

Zadruga „Kreativna vizija“ osnovana je sa ciljem da se kkonomski ojača žene sa sela!

zadruga_sipak

Da bi se sve radilo na profesionalan način, CARE International (KER Internešnal)  koji je podržao osnivanje i pokretanje aktivnosti zadruge angažovao je agronoma, stručnjaka za podizanje zasada, uz čiju podršku su žene obavile sadnju.

Za narednu godinu u planu je već da se izvrši prva prerada sakupljenih plodova.   Članice zadruge „Kreativna vizija“, smještene u Štrpcima, u opštini Rudo, pokazale su kako se vrijednim radom kroz socijalno preduzeće, može ostvariti njihov cilj – ekonomski ojačati žene sa sela.

Proizvodi vrijednih zadrugarki se mogu naći u više gradova.Članice zadruge „Kreativna vizija“, do osnivanja zadruge svoje proizvode od maline plasirale su se preko Poljoprivre zadruge – PZ Uvac Rudo, i nalaze se na prodajnim mjestima u Merkatoru (Sarajevo i Banja Luka), prodavnici PZ Uvac Rudo, nekoliko lokala i prodavnica, i tu se pojavljuju kao proizvodi PZ Uvac Rudo.  Ostale proizvode plasiraju preko NVO Luna u 2 etno restorana, Višegradske kuće, ličnim kontaktom i na sajmovima.

zadruga_sipak 1

Strategije je da se proizvede s vlastitom radnom snagom i sirovinom te tako ostvari cjenovna konkurentnost na tržištu. Ove vrijedne žene proizvode sokove, matični sok, slatke namaze i slatka od aronije, kupine, šljive, dunje, ruže, borovih iglica, maslačka, kao i niz drugih proizvoda. Žene u BiH se mogu, svojim radom izboriti za svoju egzistenciju!

OPZ “Kreativna vizija“ je zadruga osnovana tokom 2020 u sklopu projekta “Unapređenje socijalnih usluga kroz jačanje NVO u BIH“ koji financijski podržava Austrijska razvojna agencija u periodu 2019-2021.   Uz podršku eksperata koje je angažovao CARE International (KER Internešnal), LUNA je tokom 2020 osnovala poljoprivrednu zadrugu “Kreativna vizija“ s lokacijom u Štrpcima, opština Rudo s misijom zadruge da ekonomski ojačaju žene sa sela.