Prezentacija Pravilnika o podsticajima

U prethodnoj sedmici, na području opština Čajniče, Novo Goražde, Rudo i Višegrad  predstavljen je novi Pravilnik o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela za 2021. godinu. Poštujući sve mjere koje nalaže Republički štab za vanredne situacije RS , prezentacije aktuelnog  Pravilnika su organizovane u saradnji opština i Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi, PJ Sokolac.

Prezentaciji su prisustvovali opštinski predstavnici, poljoprivredni proizvođači, predstavnici udruženja poljoprivrednika i poljoprivrednih zadruga. Prisutni su mogli da se upoznaju sa uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za 2021. godinu, kao i da postavljaju brojna pitanja.

Najveća zainteresovanost je za uslove ostvarivanja podsticaja u stočarskoj proizvodnji, tačnije za proizvodnju mlijeka, po čemu su ove opštine i prepoznatljive. U opštinama  Rudo i Višegrad zabilježen je porast mljekarstva. Na to ukazuju podaci da je na prostoru opštine Rudo u 2020. godini predato 429.799 litara mlijeka, što je za oko 35.000 litara više nego 2019. godine, a optina Višegrad bilježi rekordnu  proizvodnju od 100.000 litara, što je duplo više nego 2019. godine. Pored proizvodnje mlijeka, veliko interesovanje poljoprivredni proizvođači su pokazali za proizvodnju maline i pčelarstvo, te je bilo najviše upita iz ovih oblasti.

Poseban akcenat stavljen je na izvršavanje osnovnih obaveza poljoprivrednika  da bi ostvarili pravo na korišćenje novčanih podsticaja, odnosno da ažuriraju podatke u APIF-u, da prijave obavezu doprinosa za 2020. godinu, te da izmire obaveze po osnovu naknade za protivgradnu zaštitu .

Poljoprivredna gazdinstva upisana u Registar gazdinstava svake godine, od 1. januara do 15. maja, obavezno prijavljuju nadležnoj organizacionoj jedinici APIF-a podatke o načinu korišćenja registrovanog zemljišnog posjeda, tj. podatke o zasijanim, odnosno zasađenim poljoprivrednim kulturama na registrovanom poljoprivrednom zemljištu i vrstama i trenutnom brojnom stanju stočnog fonda. Ovo propisuje Uredba o upisu u Registar, a upis i vođenje registra obavlja Agencija za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF). Upis u Registar gazdinstava ili u Registar korisnika dobrovoljan je i besplatan. Porodično gazdinstvo upisuje se u Registar gazdinstava kao komercijalno ili kao nekomercijalno gazdinstvo.

U narednim danima, prezentacije novog Pravilnika će biti održane i u ostalim opštinama PJ Sokolac.