Osnovano šumsko gazdinstvo

Vlada Republike Srpske odlučila je da pored 26 šumskih gazdinstava osnuje još jedno čije će sjedište biti u opštini Rudo. U toj lokalnoj zajednici ističu da će im to biti od koristi jer će imati više prihoda i radnih mjesta.

Vlada je odluku i osnivanju ŠG Rudo donijela nedavno i tek treba da stupi na snagu.

„ŠG Rudo osniva se izdvajanjem Šumske uprave Rudo iz Šumskog gazdinstva „Panos“ Višegrad, kao novi organizacioni dio javnog preduzeća „Šume Republike Srpske“, sa svim pravima i obavezama koje imaju i ostali organizacioni dijelovi“, navedeno je u odluci Vlade.

Sredstva za osnivanje i rad, kao i radna snaga ŠG Rudo, utvrdiće se diobnim bilansom koji će sačiniti Komisija imenovana od strane Uprave „Šuma“.

Osnivač, odnosno preduzeće „Šume RS“, za obaveze ŠG Rudo odgovara do visine uloženih sredstava. Za obaveze koje preuzima ŠG Rudo odgovara svojom cjelokupnom imovinom, definisano je odlukom.

Izmjenjena je i odluka o šumskoprivrednim područjima gdje je dodato Ruđansko područje čiji će korisnik biti ŠG Rudo.

Obuhvat šumskoprivrednog područja Ruđansko.

Načelnik opštine Rudo Dragoljub Bogdanović kaže da će ta lokalna zajednica imati koristi od osnivanja novog gazdinstva.

„Imaćemo više zaposlenih. Predviđeno je da pored postojeća 23 radnika, bude zaposleno još sedam radnika, odnosno da ih bude ukupno 30. Gledaće se da to budu sjekači, vozači i ljudi u proizvodnji, a ne administracija. Planirali smo zbog toga povećanje prihoda opštine od gotovo jednu trećinu, što je oko 30 hiljada maraka. Od 2013. godine pokušavamo da izdejstvujemo da Rudo dobije šumsko gazdinstvo i evo sad smo uspjeli. Naši resursi su samo šuma, rijeka Lim i poljoprivredna zemlja“, istakao je Bogdanović.

(Capital)