Rogatica i Rudo očekuju podršku za razvoj poljoprivrednih kapaciteta

Uzgoj krompira, stočarstvo, mljekarstvo, drvoprerada – potencijali su u opštini Rogatica.

U Rudom je slično – od mljekarstva, malinarstva do uzgoja koštunjičavog voća. Da bi korist bila konkretnija, više podrške očekuje se od domaćih i međunarodnih finansijskih organizacija.

Program Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija u BiH ruđanskim poljoprivrednicima dodijelio je 1.600 sadnica šljive, šest prskalica za voće i tri motokultivatora.

Dragan Starovlah iz mjesta Dugovječ, opština Rudo, ističe da je njemu i njegovim kolegama potrebno malo više pažnje i pomoći u vidu materijala, jer su vrijedni i dobri radnici.

U ovoj godini iz opštinskog budžeta za podsticaje u poljoprivredi predviđeno je 200.000 KM. Podršku očekuju od domaćih i međunarodnih ulagača.

poljoprivreda

Dragoljub Bogdanović, načelnik opštine Rudo, kaže da je potrebno raditi na proširenju grla krava, jer postoje dvije mljekare koje otkupljuju mlijeko.

– Negdje oko pola miliona godišnje je otkup i svakako da je moguće i više od toga. Takođe, potrebno je naći ozbiljne kupce za fabriku autodijelova, koji bi zaposlili za početak pedesetak radnika – kaže Bogdanović.

Iz Svjetske organizacije za hranu i poljoprivredu poručuju da su spremni da pomognu.

– Ako nema tržišta onda će FAO da radi na pronalasku. Kada imamo kompletan lanac vrijednosti ulagaćemo u ta gazdinstva – ističe Vlado Pijunović, koorodinator Organizacije za hranu i poljoprivredu UN-a za BiH.

I u opštini Rogatica očekuju veće prisustvo međunarodnih finansijskih organizacija. Pomoć je potrebna oko prodaje jagnjećeg mesa, sjemenskog i merkantilnog krompira. Ideja je i da se pronađu ulagači koji bi pomogli preradu krompira kojeg godišnje uzgoje oko 8.000 tona.

Milomir Jagodić, načelnik opštine Rogatica, ističe da je potrebno sa domaćim proizvođačima krenuti u jačanje proizvođačkih kapaciteta, što bi dovelo do otvaranja novih radnih mjesta.

Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kaže da će sa resornim ministarstvom Republike Srpske a i dijelom međunarodnih organizacija kao i privatnih investitora, zagovarati da se takvi kapaciteti razvijaju u Rogatici.

Istaknuto je da bi trebalo pronaći ulagače u fabriku prečistača kao i da je dogovoreno da će biti pomoći izvozno orijentisanim dvroprerađivačkim preduzećima da plasiraju proizvode na evropsko tržište.

Izvor: rtrs