Pomen junacima sa Cigle

Pomen palim junacima u Velikom ratu na Cigli svečano je održan 29. avusta u prisustvu predstavnika opština Rudo, Knić i Čajetina. Prisutne su pozdravili predsednik TU Jablanica i pokretač ideje o izgradnji spomen- kompleksa na Cigli, Vukomir Božanić, kao i načelnik opštine Rudo – Dragoljub Bogdanović i predsednik opštine Čajetina – Milan Stamatović, a parastos je održao sveštenik Jovan Stojković. U programu su učestvovali  zavičajni pesnici i pevačke grupe iz Ruda i Čajetine.

Jablanica

Spomenik majoru Vasiliju Lukoviću i palim borcima u bici na Cigli 1914. godine, podignut je 2014. godine na dan njihove pogibije, ali i na dan viteške odbrane strateškog položaja na karauli Cigla protiv mnogobrojnijeg neprijatelja.

„Nedavno je na jednoj od televizija istoričar Predrag Ostojić napokon pričao o Gornjem drinskom frontu, o kojem se manje znalo, ali sami vojnici koji su ostavili na ovom mestu beleg svome komandantu i sve što smo saznali o njihovom viteštvu, na neki način je mnoge istoričare, kao i nas, opredelilo da se više pozabavimo time šta se dešavalo na Cigli  avgusta 1914. godine“, rekao je Vukomir Božanić, koordinator i idejni tvorac projekta spomen- kompleksa na Cigli, koji je uradio skulptor Vladimir Mitrović.

„Na ovom mestu je samo za dva dana hrabro poginulo 37 vojnika i major Luković Vasilije iz Knića, svi iz 4. Puka srpske vojske, a sa dobrovoljcima preko stotinu. Natpis uklesan bajonetom na kamenu majora Lukovića: – Ispunio si dužnost prema kralju i otadžbini, zavidimo ti i pozdravljamo porodicu – je nešto što bi trebalo učiti u vojnim školama i za mene je više nego uzvišeni junački odnos vojnika prema svom komandantu, svom kralju, otadžbini i narodu“, istakao  je načelnik opštine Rudo,  Dragoljub Bogdanović.

Jablanica1

Ispred domaćina, opštine Čajetina, predsednik Milan Stamatović je, pozdravljajući sve prisutne, izrazio zahvalnost što svake godine dolaze podržavajući iskrene napore da se od zaborava sačuvaju  ovi heroji, junaci,  koji su dali najvrednije za svoju otadžbinu – svoje živote.

„Ova poruka sa ovog kamena i spomen-obeležja trebalo bi da bude zvezda-vodilja svima nama“, naglasio je Stamatović.

O čojstvu i junaštvu ima se uvek još mnogo toga reći. I u pesmama, od epskih do savremenih, ljubav prema otadžbini i žrtvovanje zarad iste, ostaje nedopričana priča. Tako je i bitka na Cigli našla svoje mesto u stihovima zavičajnih pesnika, Vukomira Božanića i Mirjane Ranković Luković.

U sklopu kulturno – umjetničkog programa nastupili su muška pjevačka grupa „Prosvjeta“ Rudo i frulaš Draško Spasojević.

Organizatori događaja su Turističko udruženje Jablanica i opština Čajetina.