Poziv organizacijama civilnog društva na javnu raspravu

Pozivaju se sve organizacije civilnog društva (OCD) sa područja opštine Rudo da prisustvuju Javnoj raspravi odabira prioritetnih oblasti Javnog poziva na području Opštine Rudo za 2021. godinu, a u sklopu Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2) kojeg finansira Evropska unija (EU) a implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP).

Javna rasprava će se održati u maloj sali Doma kulture u Rudom, u četvrtak 23.9.2021. godine sa početkom u 11:00 sati sa sljedećim tačkama dnevnog reda:

• Informacije o ReLOaD2 projektu
  • Diskusija prijedloga oblasti predstojećeg Javnog poziva za Opštinu Rudo u ReLOaD2 projektu za 2021. godinu
  • Tekuća pitanja o predloženim prioritetnim oblastima:

1. SOCIJALNO UKLJUČIVANJE I PODRŠKA ZAPOŠLJAVANJU

1.1.Organizovanje osnovnih obuka za nezaposlena lica u cilju podsticanja razvoja privatnog preduzetništva  i smanjenja broja odraslih, materijalno neobjezbeđenih lica

1.2.Ruralni razvoj sela u poljoprivredi (povrtarstvo, voćarstvo, prikupljanje i prerada šumskog voća, ljekovitog bilja i ostalih poljoprivrednih proizvoda)

1. SOCIJALNA POLITIKA I ZAŠTITA ZDRAVLJA STANOVNIŠTVA

2.1. Unaprjeđenje postojećih i razvoj novih usluga socijalne pomoći i očuvanja zdravlja za ugroženu populaciju starijih lica

2.2. Pomoć i podrška za unaprjeđenje položaja bolesne i starije populacije

2.3. Promocija zdravlja, zdravog života, prevencije i kontrole kardio-vaskularnih i malignih oboljenja

1. KULTURA I SPORT

3.1. Razvoj novih sportskih i kulturnih sadržaja za djecu i mlade

3.2. Promocija i zaštita kulturno istorijskog naslijeđa

3.3. Projekti koji doprinose razvoju planinarenja, speleologije, ronilaštva i raftinga

1. ZAŠTITA ŽIVOTNE SREDINE

4.1. Projekti koji rješavaju problem divljih deponija i podižu svijest kod stanovništva o štetnosti divljih deponija i važnosti sakupljanja komunalnog otpada

1. POVEĆANJE OBIMA USLUGA ZA RAZVOJ DJECE I MLADIH

5.1. Edukativne radionice za mlade sa akcentom na razvoj vještina iz oblasti IT tehnologija i stranih jezika

5.2. Edukativno-kreativne radionice za djecu predškolskog i ranog školskog uzrasta

5.3. Projekti koji doprinose razvoju omladinskog preduzetništva

1. ODGOVOR NA KRIZU PROUZROKOVANU PANDEMIJOM

6.1. Projekti koji pružaju pomoć stanovništvu u uslovima pandemije

6.2. Podrška preduzetnicima i lokalnoj ekonomiji kako da prebrodi poslovanje u uslovima pandemije (konsultacije sa stručnjacima, obuka kako organizovati rad od kuće i slično)

1. MLADI

7.1.  Povećati mobilnost i interakciju mladih (volonterski, tematski, sportski i izviđački kampovi)

7.2. Projekti koji promovišu i pružaju podršku omladinskom radu

7.3. Razvoj novih sadržaja za kvalitetnije provođenje slobodnog vremena (kulturni, sportski, zabavni i drugi sadržaji za mlade)

7.4. Podrška mladima na selu (podrška za aktivno bavljenje poljoprivredom, razvoj novih sadržaja za mlade na selu).