Stazama kroz prirodu i istoriju

Završen projekat “Stazama kroz prirodu i istoriju” koji je podržan kroz projekat Via Dinarika u sklopu partnerske saradnje UNDP-a u BiH i Opštine Rudo.

Nakon višegodišnjeg propadanja, uslijed izloženosti vremenu i atmosferskim uslovima, Opština Rudo je uz podršku projekta Via Dinarika realizovala projekat i sanirala spomenike iz doba NOB-a.

Od strane izvođača radova, Komunalnog preduzeća „Usluga“ Rudo, izvršeno je čišćenje i krčenje šiblja i starih stabala, popločavanje staze i izgradnja ivičnjaka, uređivanje postojeće ograde i uređivanje ulaza u Partizanskom groblju, kao i čišćenje i uređenje stare spomen česme u Gaočićima.

Pored rekonstrukcije spomen obilježja, markirana je staza Rudo-Gaočići, koja se nadovezuje i spaja sa planinarskim stazama Rudo- Varda i tim povezuje na već označenu Zelenu stazu Via Dinarike.

Početak staze je u Rudom sa Trga na kojem se nalazi spomenik iz NOB-a posvećen Prvoj proleterskoj brigadi. Prva proleterska narodnooslobodilačka udarna brigada je bila prva partizanska brigada u okupiranoj Jugoslaviji. Formirana je 21. decembra 1941. godine u Rudom, a Odluku o formiranju Prve proleterske brigade donio je Centralni komitet KPJ.

Na trgu se nalazi i mali muzej posvećen, takođe ovom događaju, po kojem je Rudo u bivšoj SFRJ bilo poznato. Na stazi se nalazi Spomen park – Partizansko groblje (na ulazu u grad), a potom staza iz gradskog dijela prelazi u ruralno područje preko Kraljevog brda.

Nova staza vodi od Rudog do Gaočića (Rudo preko sela: Resići, Nikolići, Popov Do, Gostelja, Dugovječ do Gaočića, gdje se ova staza završava). Staza makadamskim putem dalje vodi do Višegrada i pogodna je za brdski biciklizam.  Staza vodi cijelim putem kroz rjeđe naseljena sela, šumske staze i livade.

Drugi krak nove staze staze počinje od Rudog, dijelom se proteže regionalnim putem do sela Sokolovići (rodnog mjesta Mehmed paše Sokolovića gdje se nalazi džamija i spomen česma), potom se nastavlja asfaltnim putem do sela Dugovječ, gdje se drugi krak staze spaja sa prvim krakom staze i vodi do Gaočića.

U Gaočićima se nalazi objekat nekadašnje Osnovne škole Gaočići i spomen česma. Ovo mjesto je istorijski važan spomenik iz NOB-a jer se na tom mjestu odigrala prva bitka Prve proleterske brigade koja je formirana u Rudom. OŠ Gaočići je napuštena i nije u funkciji, mada u prilično dobrom i očuvanom stanju.

Pored rekonstrukcije spomen obilježja, u sklopu projekta su na stazi postavljena tri odmorišta sa klupama i pečurkama.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 39.747 KM od čega je opština osigurala 17.420 KM.

Projekt Via Dinarica implementira i su finansira Razvojni program Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini (UNDP BiH), uz finansijsku podršku Agencije Sjedinjenih Američkih Država za međunarodni razvoj (USAID BiH) i Agencije za razvojnu saradnju Republike Italije (AICS).