Savindan u Rudom

U organizaciji javnih ustanova Centar za kulturno prosvjetnu djelatnost „Prosvjeta“ Rudo i Srednjoškolski-centar „Rudo“ održana je Svetosavska akademija posvećena prvom srpskom arhiepiskopu, prosvetitelju i utemeljivač Srpske pravoslavne crkve Svetom Savi.

Na početku svečane akadamije prisutne je pozdravio predsjednik Skupštine opštine Rudo g-din Dobrisav Milinković, koji je tom prilikom čestitao slavu svim učenicima i prosvjetnim radnicima opštine Rudo, naglasivši da prosvjetni radnici i njihovi đaci njegujući duh svetosavlja i životno djelo Svetog Save, čuvaju temelje identiteta srpskog naroda, kulture jezika, pisama, kao i njegove tradicije i običaja.

„Neka nam uspomena na djela velikog srpskog prosvetitelja i vrijednosti koje iz njih proističu, a koja nam je ostavio u naslijeđe, svima budu uzor u svakodnevom radu i motivacija za dalji razvoj i sticanje novih znanja i vještina, kao i putokaz naših međusobnih odnosa i razumjevanja u vršenju naših dužnosti i obaveza“- istakao je u svom daljem obraćanju predsjednik Skupštine.

U sklopu svečanosti recitatorska sekcija izvela je isječak iz života Svetog Save, a učenici dramske sekcije igrokaz. Učenik Krsto Kuzmanović odsvirao je melodiju na saksofonu a zatim su folkorci odigrali igre iz Šumadije, dok je Draško Spasojević izveo nekoliko numera na fruli. Na kraju akademije direktor SŠC „Rudo“ g-din Tatomir Elez uručio je zahvalnice i poklone učenicima koji su postigli odličan uspjeh na kraju prvog polugodišta.

Pored Svetosavske akademije, svetosavske svečanosti uz  lomljenje slavskog kolača, uz iznošenje litija i uz prigodne programe koji su pripremljeni od strane učenika, održane su u hramovima Srpske pravoslavne crkve u Rudom i Štrpcima.

Načelnik opštine Rudo prisustvovao je Svetosavskoj proslavi u SŠC Rudo, a zamjenik načelnika opštine Rudo u OŠ „Boško Buha“ u Štrpcima.

savaa

sava1