U Rudom obilježen Dan boraca i Dan BORS-a

Od strane Opštinske boračke organizacije Rudo obilježen Trifundan – Dan boraca i Dan Boračke organizacije Republike Srpske.

Kao i svake godine na ovaj dan održani su parastosi poginulim borcima otadžbinskog rata 1991-1995. Parastosi su održani kod spomen obilježja u Rudom i u mjesnim zajednicama Uvac, Mrsovo, Bijelo Brdo, Štrpci i Mokronozi.

Na parastosima su bili prisutni načelnik opštine Rudo g-din. Dragoljub Bogdanović, zamjenik načelnika opštine Rudo g-din. Jovica Vidaković i predsjednik Skupštine opštine Rudo g-din. Dobrisav Milinković, borci, ratni vojni invalidi, prijatelji i rodbina boraca i poginulih boraca u otadžbinskom ratu.

Na služenju parastosa u Rudom prisutnima su se obratili otac Vasilije Cvetković i Momir Radović predsjednik Boračke organizacije opštine Rudo.

U svom obraćanju otac Vasilije je istakao značaj obilježavanja ovog dana kada se svi zajedno trebamo okupiti kako bi se odala počast onima koji su položili živote za Republiku Srpsku, ističući da je njihovo djelo veliko i besmrtno, i da na ovaj način branimo njihovo djelo od zaborava. „Republika Srpska je podignuta na krvlju stradalnika koji su svojim životima branili srpstvo, našu zemlju i otadžbinu koju smo dobili od naših predaka.“

Rudo je u odbrambeno-otadžbinskom ratu izgubilo 119 boraca, čija imena ne smijemo zaboraviti.

Predsjednik Opštinske Boračke organizacije, Radović je istakao da je naša ljudska obaveza da se bar tri puta godišnje okupimo oko spomenika kako bi odali počast onima koji su živote položili za Republiku Srpsku. On je istakao da ove godine proslavljamo 30 godina od stvaranja Republike Srpske i 30 godina od formiranja Ruđanske brigade. U svom izlaganju podsjetio je važnost čuvanja sjećanja na stradalnike, a to sjećanje se može čuvati samo tako što će svako od nas dati svoj doprinos a poseban doprinos bi trebao biti od škola i istoričara. borci (1) borci (2) borci (3)