Сто година Првог свјетског рата у Чајничу

У  оквиру обиљежавања 100 година Првог свјетског рата, синоћ  су, у Чајничу  у  препуној сали Народне библиотеке „Бранко Ћопић“ , историчар Предраг  Остојић и књижевник Радомир Рашо Јагодић, представили своје књиге: „Горњодрински офанзивни фронт 1914. и „Пјесме и цртежи“, које су посвећене Великом рату.

Манифестацију је отворила Јелена Васић , директор Народне библиотеке у Чајничу, која је била и иницијатор изложбе „Чајничани у Првом свјетском рату“, представљене у галерији Дома културе.

У свом обраћању Предраг Остојић је истакао значај Горњодринског фронта у 1914/15, посебно истичући херојски отпор аустроугарском окупатору Црногорског санџачког одреда, Лимског одреда Ужичке војске и добровољаца ,на битном правцу могућег продора аустроугарског XVI корпуса, према Чајничу и Рудом. Стиховима из књиге посвећене страдању Срба у Првом свјетском рату, књижевник Радомир Јагодић дао је тон овом својеврсном историјском часу.

Директор Дома културе „Филип Вишњић „ Чајниче , Слободан Перендија , истакао је да је овом вечери, на достојанствен начин, одато признање свим браниоцима Чајнича, који су своје животе дали ,бранећи слободу овог града у протеклим ратовима.

Послије промоције у галерији Дома културе у Чајничу , отворена је изложба цртежа ученика средњих школа , посвећена српским ратницима из тог страшног рата.

promocija Čajniče