51. regionalna poljoprivredna izložba – Rogatica 2015.

izlozba RogaticaPoziv za učešće na 51. regionalnoj poljoprivrednoj izložbi – Rogatica 2015.

Opština Rogatica pod pokroviteljstvom Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH 2. i 3. oktobra 2015. godine organizuje „51. regionalnu poljoprivrednu izložbu Rogatica 2015.“.

Regionalna poljoprivredna izložba tradicionalna je manifestacija na kojoj učestvuju izlagači iz 14 opština: Pale, Han Pijesak, Sokolac, Rudo, Višegrad, Čajniče, Novo Goražde, Goražde, Foča, Foča/Ustikolina, Pale/Prača, Istočni Stari Grad, Kalinovik i Rogatica.

Manifestacija u takmičarskom dijelu sadrži izložbu priplodne stoke po vrstama i kategorijama (goveda, ovce, konji i koze), izložbu krompira (sjemenski i merkantilni) i izložbu skorupa-kajmaka.Rogatica

U promotivnom dijelu izlažu se tradicionalni, domaći proizvodi porodičnih domaćinstava i udruženja: od mlijeka (sir, kajmak…) od voća (džem, pekmez, sušeno voće, sokovi, rakija…) pčelarski proizvodi, domaća kuhinja, i proizvodi kućne radinosti (pleteni, vezeni, tkani i ostali ručno rađeni), zatim industrijski proizvodi hrane (od mesa, mlijeka i dr.).

Program

U petak, 02.10.2015. u 19,00 časova, u sali Skupštine opštine biće održana stručna predavanja iz oblasti poljoprivrede.

U subotu, 3.10. 2015.  na izložbenom prostoru Lužnica vršiće se  prijem stoke, krompira, skorupa – kajmaka i ostalih mliječnih proizvoda u terminu od 7:30-9:30 časova.

U 10,00 časova je svečano otvaranje

Pravila izlaganja

Na izložbi će se izlagati i ocjenjivati:

U GOVEDARSTVU: Junice dobi preko 12 mjeseci, steone junice i krave od (I) do (IV) laktacije, pojedinačno, sa poznatim porijeklom, od proizvođača koji uzgajaju najmanje 3 priplodna grla.

U OVČARSTVU: dvizice i priplodne ovce u kolekcijama od po 5 grla sa poznatim porijeklom, od proizvođača koji uzgajaju najmanje 50 priplodnih grla.

U KOZARSTVU: Jarice i priplodne koze u kolekcijama od po 5 grla sa poznatim porijeklom, od proizvođača koji uzgajaju najmanje 50 priplodnih grla.

U KONJARSTVU: Grla Bosansko-brdse i Arapske rase, kobile i pastusi, pojedinačno.

IZLAGAČI STOKE DUŽNI SU OBEZBJEDITI UVJERENJE O ZDRAVSTVENOM STANJU ŽIVOTINJA, ZA KONJE POTVRDU O SPROVEDENOM ISPITIVANJU NA INFEKTIVNU ANEMIJU, KAO I POTVRDU O DEZINFEKCIJI VOZILA, IZLAGAČI SKORUP-KAJMAKA POTVRDU O SPROVEDENIM OBAVEZNIM MJERAMA ILI Obrazac 2A, IZLAGAČI MEDA I DRUGIH PROIZVODA OD PČELA Obrazac 2A

KROMPIR: Sjemenski krompir visokorodnih sorti proizvedeno od strane registrovanih proizvođača sjemena i merkantilni krompir robnih proizvođača proizveden na ovršini većoj od 1 ha.

SKORUP-KAJMAK: zreli domaći kajmak iz vlastite proizvodnje, u originalnoj ambalaži u količini od najmanje od 2 kg.

IZLAGANJE TRADICIONALNIH DOMAĆIH PROIZVODA: od mlijeka, voća, pčelarskih proizvoda, domaća kuhinja i proizvodi kućne radinosti ovog kraja.

POZIVAJU SE POLJOPRIVREDNI PROIZVOĐAČI I PRERAĐIVAČI SA PODRUČJA OPŠTINE: PALE, SOKOLAC, HAN PJESAK, VIŠEGRAD, RUDO, ČAJNIČE, NOVO GORAŽDE, GORAŽDE, FOČA, FOČA/USTIKOLINA, KALINOVIK, ISTOČNI STARI GRAD, PALE/PRAČA I ROGATICA, DA UZMU UČEŠĆE NA OVOJ MANIFESTACIJI.

Organizator snosi troškove prevoza učesnika izložbe.

Za dodatne informacije: Opština Rogatica 058/415-406.