Успјешно окончан Сајам домаћих производа Рудо 2016

Сајам домаћих производа Рудо 2016, који је по други пут окупио велики број излагача из Србије, Босне и Херцеговине и Црне Горе, завршен је наградним извлачењем и додјелом поклона купцима сајма.

Преко 100 излагача из Ужица, Чајетине, Пријепоља, Нове Вароши, Пљеваља, Прибоја, Вишеграда, Рогатице, Фоче, Сарајева, Сокоца, Високог, Братунца, Требиња, Мостара, Горажда и Рудог представило је своје производе током 3. и 4. марта посјетиоцима сајма из Рудог, регије и шире.

На припреми и реализацији сајма, ове године је радило око 20 особа из различитих организација, институција, приватних  радњи, задруге и удружења које су чиниле  Организациони одбор сајма. Ове особе су два мјесеца интензивно радиле на сајму, док је много више људи кроз различите активности дало свој допринос, да сајам буде овако успјешан, истакао је Владимир Брадоњић, директор Јавне установе за туризам и спорт Рудо, која је била главни организатор сајма.

Поред продајно-изложбеног дијела, овогодишњи сајам је имао велики број пратећих садржаја у које су били укључени гости из регије и шире. Организована су различита предавања за: малинаре, младе, жене, произвођаче, пољопривреднике и пчеларе, како би анимирали што већи број грађана да посјете сајам. Током сајма, посјетиоци су дегустирали колаче, џемове, сокове и друге производе који су припремљени по традиционалној рецептури, уживали у културно-умјетничком програму ЦКПД-а „Просвјета“ и у модној ревији.

manekenke

Према ријечима, чланице Организационог одбора сајма, Светлане Вуковић сајам има тенденцију да постане дио традиције овог краја и да из године у годину буде већи, садржајно богатији и посјећенији.

На сајму су подјељене и награде за најљепши штанд и награде за најукуснији колачић. Више од 30 жена, из мјесних заједница, направило је слатке колаче, које су посјетиоци имали прилику да дегустирају, и да за њих гласају.

folklor

strpci

За најљепши штанд награђена је Мјесна заједница Штрпци, која је на свом штанду изложила производе из кућне радиности, док је прва награда „Најколачић“ за најукусније колаче припала Мјесној заједници Старо Рудо, друго мјесто припало је Мјесној заједници Бијело Брдо, а треће Мјесној заједници Штрпци.

Захваљујући ОСЦЕ-ој теренској канцеларији у Фочи и основним школама, у оквиру сајма одржан је и наградни конкурс за најбољи ликовни рад „Не бацај старо – направи ново“ у којем су учествовали ученици Основних школа „Рудо“ из Рудог, „Бошко Буха“ из  Штрбаца, „Вук Караџић“ из Вишеграда, „Св. Сава“ из Фоче и „Фахрудин Фахро Башчелија“ из Горажда. Посјетиоци сајма су гласали за радове, а радови са највише гласова су награђени. У овој категорији додјељено је укупно 6 награда.

12821539_10207295118551123_5362798516424212519_n        12771806_1115629125128473_1402044065826463830_o

У односу на прошлу, сајам је ове године садржајно обогаћен са изложбеним штандовима Средњих школа „27. јануар“ из Рогатице, Машинско-електротехничке школе из Прибоја и Средњошколског центра „Рудо“ из Рудог и изложбом етно-собе. Најмлађи посјетиоци сајма посебно интересовање исказали су за штанд Машинско-електротехничке школе из Прибоја, која је на штанду представила макете које ученици користе на вјежбама, и које приказују електронику и струју, а које помажу да стицање знања из ове области буде занимљивије и корисније. Ова активност подржана је кроз пројекат Савјета младих Рудо „Развој омладинског предузетништва- сајам домаћих производа Рудо 2016“, који је финансиран од стране Министарства породице омладине и спорта Републике Српске.

12799380_1712173782360458_8127878670417686123_n   12806154_1712173652360471_2326743834927200103_n

Новина у оквиру сајма била је и „етно-соба“. На бини велике сале Дома културе посјетиоци су могли погледати етно-собу, гдје су били изложени предмети прикупљени из свих крајева општине, а који се вежу за православну и исламску културу. Свјетлана Вуковић је истакла да  је њена идеја била да у соби буду изложени стари експонати: стари креденац, кревет, везена постељина, ткани предмети, стари шпорети, преслице и др. Експонати изложени у соби уступљени су од стране 20так породица. Соба је током сајма била изузетно посјећена.

Организатори сајма су додјелили захвалнице свим излагачима сајма, организацијама које су подржале сајам и спонзорима, који су се ове  године одазвали у  великом броју, чиме су омогућили да овогодишњи сајам буде добро организован и да наградни фонд за учеснике и излагаче буде већи и богатији.

Замјеник начелника општине Рудо Митар Видаковић је истакао да је ово успјешан сајам који је важан за општину и који пружа могућност да остваримо сарадњу са другим градовима.

Сајам  је организован од стране општине Рудо и Јавне установе за туризам и спорт Рудо.