Uspješno okončan Sajam domaćih proizvoda Rudo 2016

Sajam domaćih proizvoda Rudo 2016, koji je po drugi put okupio veliki broj izlagača iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, završen je nagradnim izvlačenjem i dodjelom poklona kupcima sajma.

Preko 100 izlagača iz Užica, Čajetine, Prijepolja, Nove Varoši, Pljevalja, Priboja, Višegrada, Rogatice, Foče, Sarajeva, Sokoca, Visokog, Bratunca, Trebinja, Mostara, Goražda i Rudog predstavilo je svoje proizvode tokom 3. i 4. marta posjetiocima sajma iz Rudog, regije i šire.

Na pripremi i realizaciji sajma, ove godine je radilo oko 20 osoba iz različitih organizacija, institucija, privatnih  radnji, zadruge i udruženja koje su činile  Organizacioni odbor sajma. Ove osobe su dva mjeseca intenzivno radile na sajmu, dok je mnogo više ljudi kroz različite aktivnosti dalo svoj doprinos, da sajam bude ovako uspješan, istakao je Vladimir Bradonjić, direktor Javne ustanove za turizam i sport Rudo, koja je bila glavni organizator sajma.

Pored prodajno-izložbenog dijela, ovogodišnji sajam je imao veliki broj pratećih sadržaja u koje su bili uključeni gosti iz regije i šire. Organizovana su različita predavanja za: malinare, mlade, žene, proizvođače, poljoprivrednike i pčelare, kako bi animirali što veći broj građana da posjete sajam. Tokom sajma, posjetioci su degustirali kolače, džemove, sokove i druge proizvode koji su pripremljeni po tradicionalnoj recepturi, uživali u kulturno-umjetničkom programu CKPD-a „Prosvjeta“ i u modnoj reviji.

manekenke

Prema riječima, članice Organizacionog odbora sajma, Svetlane Vuković sajam ima tendenciju da postane dio tradicije ovog kraja i da iz godine u godinu bude veći, sadržajno bogatiji i posjećeniji.

folklor

strpci

Zahvaljujući OSCE-oj terenskoj kancelariji u Foči i osnovnim školama, u okviru sajma održan je i nagradni konkurs za najbolji likovni rad „Ne bacaj staro – napravi novo“ u kojem su učestvovali učenici Osnovnih škola „Rudo“ iz Rudog, „Boško Buha“ iz  Štrbaca, „Vuk Karadžić“ iz Višegrada, „Sv. Sava“ iz Foče i „Fahrudin Fahro Baščelija“ iz Goražda. Posjetioci sajma su glasali za radove, a radovi sa najviše glasova su nagrađeni. U ovoj kategoriji dodjeljeno je ukupno 6 nagrada.

12821539_10207295118551123_5362798516424212519_n        12771806_1115629125128473_1402044065826463830_o

U odnosu na prošlu, sajam je ove godine sadržajno obogaćen sa izložbenim štandovima Srednjih škola „27. januar“ iz Rogatice, Mašinsko-elektrotehničke škole iz Priboja i Srednjoškolskog centra „Rudo“ iz Rudog i izložbom etno-sobe. Najmlađi posjetioci sajma posebno interesovanje iskazali su za štand Mašinsko-elektrotehničke škole iz Priboja, koja je na štandu predstavila makete koje učenici koriste na vježbama, i koje prikazuju elektroniku i struju, a koje pomažu da sticanje znanja iz ove oblasti bude zanimljivije i korisnije. Ova aktivnost podržana je kroz projekat Savjeta mladih Rudo „Razvoj omladinskog preduzetništva- sajam domaćih proizvoda Rudo 2016“, koji je finansiran od strane Ministarstva porodice omladine i sporta Republike Srpske.

12799380_1712173782360458_8127878670417686123_n   12806154_1712173652360471_2326743834927200103_n

Novina u okviru sajma bila je i „etno-soba“. Na bini velike sale Doma kulture posjetioci su mogli pogledati etno-sobu, gdje su bili izloženi predmeti prikupljeni iz svih krajeva opštine, a koji se vežu za pravoslavnu i islamsku kulturu. Svjetlana Vuković je istakla da  je njena ideja bila da u sobi budu izloženi stari eksponati: stari kredenac, krevet, vezena posteljina, tkani predmeti, stari šporeti, preslice i dr. Eksponati izloženi u sobi ustupljeni su od strane 20tak porodica. Soba je tokom sajma bila izuzetno posjećena.

Organizatori sajma su dodjelili zahvalnice svim izlagačima sajma, organizacijama koje su podržale sajam i sponzorima, koji su se ove  godine odazvali u  velikom broju, čime su omogućili da ovogodišnji sajam bude dobro organizovan i da nagradni fond za učesnike i izlagače bude veći i bogatiji.

Zamjenik načelnika opštine Rudo Mitar Vidaković je istakao da je ovo uspješan sajam koji je važan za opštinu i koji pruža mogućnost da ostvarimo saradnju sa drugim gradovima.

Sajam  je organizovan od strane opštine Rudo i Javne ustanove za turizam i sport Rudo.