Нова грла за произвођаче млијека у Рудом

У петак 11. септембра 2020. године у Рудом је кооперантима мљекаре „Пађени“ испоручено 15 стеоних јуница.

Испорука јуница реализује се кроз пилот пројекат „Проширење кооперантске мреже“ који има за циљ проширење капацитета и обнављање стада квалитетним расама на подручју Херцеговине, Подриња и сарајевско-романијске регије.

118959775_803489190405419_7344595568906779794_n

Пројекат имплементира Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске заједно са Јединицом за координацију пољопривредних пројеката, а у сарадњи са 12 општина из источне и јужне Републике Српске и мљекаром „Пађени“ из Билеће, која је лидер на пројекту.

Како би помогло развој руралних подручја, ресорно министарство је преко својих надлежних републичких институција набавило 200 стеоних јуница сименталки, које ће у наредном периоду бити подијељене малим фармерима на подручју Херцеговине, Подриња и сарајевско-романијске регије.

У Општини Рудо кооперантима мљекаре „Пађени“ испоручено је укупно 15 стеоних јуница, расе чешки сименталац.

Појединачна вриједност сваког грла износи око 5.300 КМ, при чему набавку грла 40% суфинансирало ресорно министарство, 10 % општина и 50% произвођачи млијека, једним дијелом у новцу, а једним кроз млијеко.

Овим пројектом, осигурава се квалитетан генетски материјал и освјежава генетика у стадима домаћих узгајивача, а све у циљу унапређења домаће производње млијека, стабилизације прихода пољопривредних домаћинстава и пружа додатна подршка останку људи на селу.

Укупна вриједност пројекта износи око 1.000.000 КМ.