Ostvarivanje besplatne pravne pomoći u jedinicama lokalne samouprave

Ministarstvo pravde Republike Srpske, putem Centra za pružanje besplatne pravne pomoći, organizovalo je pružanje besplatne pravne pomoći u jedinicama lokalne samouprave.

Pravo na besplatnu pravnu pomoć imaju sledeće kategorije lica:

• građani Republike Srpske i druga fizička lica koja se nalaze na teritoriji Republike Srpske, a koji se identifikuju kao ugrožene kategorije,
  • fizička lica koja se nalaze na teritoriji Republike Srpske, pod međunarodnom zaštitom, u skladu sa međunarodnim standardom, a naročito izbjeglice, lica pod privremenim prihvatom, žrtve trgovine ljudima, a koji nisu u stanju da izmiruju troškove pravne pomoći,
  • fizička lica evidentirana kod nadležnog organa kao lica koja su pretrpjela materijalnu štetu izazvanu vanrednom situacijom u Republici Srpskoj, bez obzira na uslove propisane ovim zakonom, ako im je zbog materijalne štete nastale usljed vanredne situacije privremeno ili trajno ugrožena egzistencija.

Pravo na besplatnu pravnu pomoć ostvaruje se kao:

• opšte obavještenje o pravima i obavezama (dostupno svim građanima, bez obzira na kriterijume propisane zakonom)
  • pravni savjet i pomoć u popunjavanju obrazaca (dostupno svim građanima, bez obzira na kriterijume propisane zakonom),
  • pravna pomoć u sačinjavanju svih vrsta pismena (dostupno svim građanima, bez obzira na kriterije propisane zakonom)
  • pravna pomoć u postupcima mirnog rješavanja spora (medijacija) u skladu sa zakonom,
  • zastupanje na sudu,
  • sačinjavanje apelacija.

Centar za pružanje besplatne pravne pomoći organizuje uredovne dane

jednom mjesečno u jedinicama lokalne samouprave, između ostalih:

• u Višegradu-prvog ponedeljka u mjesecu, u prostorijama Opštinske uprave Višegrad,
  • u Foči- drugog četvrtka u mjeseci, u prostorijama Opštinske uprave Foča.

Opština Rudo će, putem nadležne službe, zaprimati zahtjeve građana za pružanje besplatne pravne pomoći i sa pratećom dokumentacijom ih dostavljati najbližoj kancelariji Centra na postupanje. Letke sa bližim informacijama o aktivnostima Centra, građani mogu preuzeti u šalter sali Opštinske uprave Rudo. Za davanje potrebnih informacija i preuzimanje dokumentacije zadužen je službenik Mladen Rađen.

Više o pravnoj pomoći možete naći na sledećem linku: https://mpr-centar.org/index.php/sr-rs/