Završeni dvadeset drugi „Vidakovićevi dani kulture“ Rudo 2022

Manifestacija “Vidakovićevi dani kulture” koja ima za cilj sjećanje na lik i djelo rano preminulog pjesnika Miloša Vidakovića, u Rudom se održava već 22 godine. Ovogodišnja manifestacija počela je polaganjem cvijeća pred spomen bistom pjesnika, gdje je govorio književnik i pjesnik Dragan M. Paponjak.

Nakog toga na izložbi slika “Gradske galerije Višegrad”, načelnik opštine Rudo Dragoljub Bogdanović svečano je otvorio manifestaciju.

Na svečanoj akademiji gosti su bili pjesnikinja Mirjana Mira Bulatović, glumica Jasmina Stoiljković i instrumentalisti Luka Novosel i Draško Spasojević. Ruđani su imali priliku prisustvovati i predavanju na temu “Sarajevski Srbi i SPC u Sarajevu kroz istoriju” istoričara Delibora Kajevića iz Istočnog Sarajeva.

U okviru manifestacije upriličeno je i književno veče sa književnikom Vladom Arsićem, a na pjesničkoj večeri učestvovali su pjesnici Milad Obrenović, Anđela Ristović, Dragan M. Paponjak i Radomir Jagodić. Takođe dodijeljene su i nagrade po Međunarodnom pjesničkom konkursu “Miloš Vidaković” koji je trajao od 01. do 31. oktobra 2022. godine.

Tokom manifestacije izvedena je i pozorišna predstava “Zona sumraka” dramske sekcije “Prosvjeta” iz Rudog.

Trećeg dana manifestacije organizovana je promocija drugog dopunjenog izdanja knjige “Divlji anđeli” autora Radomira Raša Jagodića iz Rudog.

Na tradicionalnoj večeri folklora gosti su bili KUD “Naš zavičaj” iz Sevojna i KUD “Doma kulture Nova Varoš” iz Nove Varoši, a domaćin “KUD “Prosvjeta” iz Rudog nastupio je sa prvim ansamblom i veteranskom postavom. U okviru ove večeri KUD “Prosvjeta” Rudo obilježio i 75 postojanja, a tom prilikom uručene su i  povelje najstarijim i zaslužnim članovima Nenadu Adžagi, Cmiljki Tomanić, Rajki Jakovljević i Veri Doder.

Manifestaciju je podržala Opština Rudo a organizatori su Javna ustanova Centar za kulturno – prosvjetnu djelatnost „Prosvjeta“ Rudo i Javna ustanova Narodna biblioteka „Manojlo Ilić“ Rudo. Medijski pokrovitelji su TV Rudo, RTRS i BN TV.