Održana Konferencija o rijeci Lim na temu ,,Kako zaštiti rijeku Lim od Plavskog jezera do Drine”

plav
U Plavu je obilježen 14. mart Međunarodni dan rijeka, kroz Međunarodnu Konferenciju o rijeci Lim na temu „Kako zaštiti rijeku Lim od Plavskog jezera do Drine“.
Učestvovao je i potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković.
Veliki odaziv na ovaj događaj, predsjednika i predstavnika Opština u Crnoj Gori, Srbiji i entiteta RS, kroz koje prolazi rijeka Lim, međunarodnih organizacija, sportskih ribolovnih društava, udruženja iz tri države, i dr.,je pokazao, da su svi zainteresovani da zajednički vrate ovu rijeku tamo gdje joj je mjesto, među najčistije rijeke  Evrope.
Zaključeno je da inspekcijski organi i komunalna policija treba da uvedu oštrije mjere kaznene politike, prema svim počiniocima neleganog odlaganja otpada na obalama Lima
plav2
– Na Konferenciji je dogovoreno da u narednom periodu potpredsjednik Vlade Crne Gore i Ministar poljoprivrede,šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković, organizuje u Crnoj Gori međuvladin sastanak, na kojemu će se pozvati predstavnici Vlade Srbije, BIH i entiteta RS, i na kojemu će se nastaviti dijalog o rijeci Lim, koji je započet na sastanku 2021.godine. Takođe je dogovoreno da Opština Priboj organizuje međuopštinski sastanak predsjednika opština iz Crne Gore, Srbije i RS, kroz koje prolazi rijeka Lim, na kojem će dogovoriti zajedničke aktivnosti u cilju zaštite rijeke. Donijeti su i zaključci, kroz koje su predložene mjere, kako zaštiti rijeku Lim od Plavskog jezera do Drine, kaže Almir Mekić, izvršni direktor organizatora NVO Euromost iz Bijelog Polja, dodajući da je jednodušan zaključak da Lim treba sačuvati po svaku cijenu.
plav1
Dogovoreno je da predsjednici Opština kroz koje prolazi rijeka Lim formiraju u svojim Opštinama radne grupe za zaštitu rijeke LIm, u kojim bi ušli predstavnici opštinskih inspekcijskih nadzora, državnih inspekcijskih nadzora, Uprave policije, kao i predstavnici civilnog sektora.Radna grupa bi uradila plan kako zaštiti rijeku Lim i pratila sve aktivnosti na terenu, kada se tiče rada inspekcijskih organa, ujedno obavještavala javnost o svim preduzetim aktivnostima u cilju zaštite rijeke Lim.