U Rudom podjeljeno 9 junica

U četvrtak, 28.09.2022. godine u Rudom su isporučene visokokvalitetne priplodne junice nabavljenih kroz IFAD projekat „Razvoj seoskog preduzetništva i poljoprivrede“ koje provodi Ministarstvo poljoprivrede Republike Srpske!

junica1

Uvezeno je 200 grla austrijske i češke simentalske rase za kooperante Mljekare Pađeni (lidera na ovom projektu) za proizvođače koji su bili u mogućnosti i željeli da prošire osnovno stado.

Projekat je realizovan na području sarajevsko – romanijske i hercegovačke regije i obuhvata ukupno 13 opština. U Rudom je podržano ukupno 9 proizvođača.

junice

Ukupna vrijednost nabavke iznosi 1.285.000,00 KM a na ovaj način individualni proizvođači su ostvarili subvenciju od 40% iz projekta, odnosno 60% za nosioce gazdinstva iz kategorije žena i mlađih od 35 godina, opštine su učestvovale u finansiranju sa 10% do 30%, ostatak su plaćali kooperanti uz olakšicu kreditirnja koje im omogućava Mljekara Pađeni, da jedan dio duga mogu otplaćivati mljekari u mlijeku.

Nabavka grla je organizovana pod stručnim nadzorom selekcionera Ministarstva poljoprivrede Republike Srpske.

junica2

Provođenje aktivnosti na terenu obavljali su Poljoprivredni klaster „SRP“ i Poljoprivredni klaster Stara Hercegovina na području regije na kojoj djeluju.