Održan deseti sabor izvornog pjevanja Rudo 2024

Javna ustanova Centar za kulturno – prosvjetnu djelatnost „PROSVJETA“ Rudo i Opština Rudo organizovala je Deseti sabor izvornog pjevanja koji se održao u petak 23. februara 2024. godine u Velikoj sali Doma kulture. Na saboru je učestvovalo 90 učesnika iz Srbije, Crne Gore i Republike Srpske. Publika je imala priliku da uživa u izvornim pjesmama pjevačkih grupa: PG „Prosvjeta“ Rudo, KUD „Piva“ Plužine, PG „Potkovač“ Pljevlja, MPG „Drina“ Nova Pazova, PG „Tornik“ Jablanica, Vokalni sastav “ISON” Priboj, KUD „Dragačevski vez“ Lučani PG „Plavi Neveni“ Foča, PG „Guslarskog društva“ Priboj i KUD „Biseri Moravice“ Ivanjica.

etno

Publici su se takođe predstavili i narodni guslari Goran Vuković iz Plužina, Milanko Gardović iz Nove Pazove, Mirko Ljiljanić i Miodrag Jevtović iz Priboja,
Nikola Adamović iz Podgorice i Sekula Cerović iz Foče, kao i dvojničar Radoje Radović.

Sabor je otvorio i pozdravio goste i gledaoce načelnik opštine Rudo gosp. Dragoljub Bogdanović, te istakao važnost ovakvih sabora koji njeguju i čuvaju tradiciju. Cilj sabora je da se otrgne od zaborava izvorno pjevanje i sviranje na tradicionalnim muzičkim instrumentima. Organizatori su se potrudili da budu dobri domaćini, s namjerom da ovaj sabor dočeka još mnogo jubileja.

etno (2)