Svečana akademija u Rudom

svecana akademija1Himnom „Bože Pravde“ u izvođenju crkvenog hora „Sveti knez Lazar“, iz Priboja, pod dirigentskom palicom prof. Budimira Gardovića, svečano je otvorena Akademija u Rudom, posvećena Prvom svjetskom ratu i Sarajevskom atentatu.

Obraćajući se prisutnim, načelnik opštine Rato Rajak, između ostalog istakao je da „ narod koji zaboravlja svoju prošlost ne može na pravi način graditi svoju budućnost“.

Istoričari Nevenka Gajić, Predrag Ostojić i Veljko Mitrović, održali su prigodne besjede na temu Prvog svjetskog rata i Sarajevskog atentata.

U programu su nastupili ženska i muška Etno grupa „Prosvjeta“ Rudo a u ime Boračke organizacije Rudo, uručene su nagrade najboljim takmičarima na temu „Prvi svjetski rat“. Prvo mjesto osvojio je učenik Milija Makljenović, drugo Ana Mršević a treće Marko Lazović. U ime Boračke organizacije, nagrade je uručio Momir Radović.

Članovi udruženja književnika Republike Srpske Milenko Borovčanin Romsok sa Sokoca i Radomir Rašo Jagodić iz Rudog, govorili su stihove posvećene Gavrilu Principu.Poemu „Plava grobnica“ Milutina Bojića i „ Nadvremeni Princip“ Dejane Paponjak, govorila je Ana Ostojić. Program je vodio prof. Vojislav Topalović.

svečana akedemija