Petrovdanski dani kulture u Rudom

petrovdanski_dani1

Petrovdanske dane kulture, povodom obilježavanja slave opštine Rudo – Petrovdana, otvorio je načelnik opštine Rudo Rato Rajak. Svečanosti su počele izložbom slika iz legata slikarke Nadežde Nade Vitorović (1935 – 1999). Izložbu je otvorio direktor Zavičajnog muzeja Priboj g. Savo Derikonjić a o slikarstvu Nadežde Vitorović, govorio je likovni kritičar Radomir Rašo Jagodić.

Iste večeri promovisana je knjiga priča „Stani da ti rečem“ sarajevskog književnika magistra Dušana Zurovca. O knjizi su govorili prof. dr. Simeun Bazalo iz Istočnog Sarajeva i profesori iz Rudog, Dragan Paponjak i Vojislav Topalović.

O knjizi književnika Radomira Raša Jagodića „Pjesme i crteži“, posvećenoj stogodišnjici Prvog svjetskog rata i Sarajevskog atentata, nadahnuto je govorio istoričar i književnik Predrag Ostojić iz Rudog. Sam autor govorio je pjesmu, posvećenu Branetu Radojeviću – Tici, srpskom vojniku poginulom u otadžbinskom ratu.

U sklopu manifestacije, na gradskom trgu u Rudom, održana je „III Petrovdanska međunarodna revijalna smotra folklora 2014“. Učestvovala su kulturno umjetnička društva  „Rudar“ iz Ugljevika, „Pljevlja“ iz Pljevalja, „Vesna“ iz Mojkovca, SKPD „Prosvjeta“ iz Vlasenice, „Bikavac“ iz Višegrada, „Prosvjeta“ iz Rudog i sekcija „Prosvjeta“ iz Bijelog Brda.

Zahvalnice svim učesnicima,uručio je predsjednik SO Rudo, Velibor Ćirović.

petrovdanski_dani