Berba maline u toku

Berba malina, na području opštine Rudo je u toku, a otkup maline od strane PZ „Uvac-Rudo“, počeo je 16. juna i očekuje se da će trajati do kraja mjeseca jula. Otkup, od strane ove Poljoprivredne zadruge, vrši se na ustaljenim otkupnim mjestima na teritoriji opštine Rudo i u hladnjači.

Akontaciona otkupna cijena ove godine iznosi 2 KM po kg, a po završetku otkupa formiraće se konačna cijena, i u skladu sa njom izvršiti doplata.

Prema riječima Nenada Ljubojevića direktora Poljoprivredne zadruge, ovogodišnji kvalitet ovogodišnjeg roda je bolji a otkupna količina veća u odnosu na isti period prošle godine.

Pored redovnih aktivnosti, Poljoprivredna zadruga će ove godine na površini od 80 ari uspostaviti matični zasad (rasadnik) maline. Kvalitetan certifikovan sadni materijal  za matični zasad maline stigao je iz Švajcarske, a očekuje se da će sistem za navodnjavanje stići sutra.

Uspostavljanjem ovog matičnog zasada maline, opština Rudo će biti jedna od rijetkih na čijem će se području proizvoditi certifikovane sadnice maline visokog kvaliteta. Očekuje se da će prinos iznositi i od 200. 000 sadnica.