Salamander trka 28. oktobra

Trka pod nazivom „Salamander trail“, nazvana po vodozemcu koji je veoma karakterističan za planinu Vardu, daždevnjaku, održaće se 28.10.2023.godine. Na Stazi dugoj 18km, sa kumulativnim usponom od oko 1000m, sa startom i ciljem na trgu u Rudom, preko Prebidola, Mirine vode, Zove, Đurkovca, Previje, Oštrelja, Oblih glava i Rudine, odnosno dijelova planine Varde, svoje trkačke sposobnosti dokazivati oko 70 takmičara iz zemlje i regiona.

Slogan ove trke glasi „Salamander trail: Hrabrost! Izdržljivost! Trijumf!“, staza nije lagana i pravi je test sposobnosti, a organizatori su se potrudili da bude dostupna svima, tako što će taj dan biti angažovani veći broj volontera, pripadnika službe spasavanja, zatim organizovanje  veće broja okrepnih stanica, kao i ukidanje vremenskog limita trke.

Start je planiran u 10.30, a pratiće ga niz aktivnosti, kao što su izložbeni prostor sponzora, podjela startnih paketa, otvaranje programa, zatvaranje trke i proglašenje pobjednika, kao i žurka nakon toga sa slobodnim ulazom za sve posjetitelje ovog događaja. Za sve učesnike je planiran ručak, a za pobjednike vrijedne nagrade, kao i za najbržeg Ruđanina i Ruđanku.

Kako bi bezbjednost učesnika bila na visokom nivou, organizatori, kao i Speleospasilačka stanica Rudo, koja je zadužena za bezbednost događaja, poručuju da će na dan održavanja događaja biti zatvoreno nekoliko ulica na trasi same trke.