Obuka poljoprivrednih proizvođača o sigurnosti i ispravnosti hrane

U maloj sali Doma kulture, 16. i 17. novembra 2023. godine, održana je obuka za poljoprivredne proizvođače sa prostora opštine Rudo koja je obuhvatila dvije teme:

• ,,Sanitarni uslovi za prodaju proizvoda životinjskog i biljnog porijekla za ishranu stanovništva“
  • ,,Protokol iz oblasti COVID 19 za prodaju proizvoda životinjskog i biljnog porijekla za ishranu stanovništva“.

Tokom obuke, poljoprivredni proizvođači su imali su prilike slušati predavanja koja su imala za cilj da povećaju nivo znanja o sanitarnim uslovima koje je potrebno ispoštovati kako bi se osigurala ispravnost hrane koja se prodaje na pijaci i na kućnom pragu. Predavači su bili dr Vera Rajak i Dušica Subotić, sanitarni inspektor.

pice

Drugi dan, predavanje je bilo posvećeno uslovima proizvodnje hrane u slučajevima epidemije sa posebnim akcentom na kovid 19. Prisni su upoznati sa samim virusom, načinima njegovog prenošenja ali i sa zaštitnim mjerama koje je potrebno primjenjivati.

Predavanja na navedene teme su realizovana u sklopu projekta Projekat EU4AGRI Projekat „Podrška Evropske unije za konkurentnost poljoprivrede i ruralni razvoj u Bosni i Hercegovini“ (EU4AGRI) je četverogodišnja inicijativa (2020-2024), sa ciljem modernizacije poljoprivredno-prehrambenog sektora, otvaranja novih i zadržavanja postojećih radnih mjesta te podrške oporavku od krize prouzrokovane COVID-19 virusom u Bosni i Hercegovini.

hrana

U okviru ovog projekta urađena je i obnova dijela gradske pijace u Rudom za potrebe proizvođača mliječnih i mesnih proizvoda, te su obezbjeđeni sanitarni uslovi koji omogućuju da se takva vrsta robe plasira u pijačnim uslovima.

U sklopu projekta podjeljeno je i 10 kanti od inoksa za proizvođače mlijeka koji prodaju mlijeko, sir i kajmak na pijaci.

Projekat EU4AGRI primarno je finansiran sredstvima Evropske unije (EU) u okviru Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA). Vrijednost projekta je 20 miliona eura, uz zajedničko sufinansiranje Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) i Češke razvojne agencije (CzDA).