Tri mlade osobe dobile su priliku da rade u prostorijama Opštine Rudo.

U okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2), tri mlade osobe dobile su priliku da rade u prostorijama Opštine Rudo.

Na poziciji Volontera Ujedinjenih Nacija (UNV) u zajednici, angažovani rade na jačanju odnosa sa organizacijama civilnog društva (OCD) i građanskim/omladinskim udruženjima, te pružaju podršku ReLOaD2 projektu u realizaciji aktivnosti na nivou opštine.

Dajana Kovačević je prva UN volonterka. Na kraju svog jednogodišnjeg angažmana ističe: ,,Prije svega, zahvalna sam na prilici da volontiram u našoj opštini. Mnogo sam naučila o načinu funkcionisanja organizacija civilnog društva, javnim pozivima, kao i načinu apliciranja na iste. Ovo iskustvo mi je donijelo brojna poznanstva. Takođe, mnoge besplatne obuke koje su nam bile omogućene doprinijele su proširenju  postojećih znanja u struci i izvan nje, kao i sticanju novih znanja i iskustava koje će mi obezbijediti kvalitetniji rad i veću šansu za stalnim zaposlenjem u budućnosti.“

Ivana Rađen je druga angažovana UN volonterka u Opštini Rudo. Njena pozicija usmjerena je na povećanje vidljivosti projekata OCD koji se finansiraju u okviru ReLOaD2 grant šeme u lokalnim medijima, ali i pomaganju OCD u njihovom boljem pozicioniranju u lokalnim zajednicama.  ,,Angažman UN volontera značajan je i na društvenom i na ličnom planu, zadovoljstvo mi je iskusiti ovakav vid praktičnog rada. Svaki dan imamo šansu za učenje i usavršavanje“, navodi Ivana.

Treća UN volonterka čiji je angažman tek počeo je Slađana Cerović: ,,Za mene kao mladu osobu koja želi da se aktivno uključi u društvene procese u svojoj zajednici, volontiranje predstavlja sjajnu priliku. Ujedno poboljšavam znanja i vještine koje su nam svima neophodne da bi postali aktivni građani i akteri pozitivnih promjena u lokalnim zajednicama.“

Mladi UN Volonteri angažovani su na period od šest mjeseci (uz mogućnost produžetka na godinu dana), uz odgovarajuću naknadu za životne troškove. Po završetku ugovora dobiće potvrdu o završenoj praksi/pripravništvu u cilju što boljih šansi za kasnije zapošljavanje.

ReLOaD2 finansira Evropska unija u Bosni i Hercegovini a implementira UNDP Bosnia and Herzegovina.