Na Cigli obilježena stogodišnjica velikog rata

cigla I

U petak 22. avgusta 2014. godine na koti Bijela Glava u predjelu Cigle (opština Čajetina) obilježen je jubilej 100 godina Prvog svjetskog rata.

U prisustvu više stotina ljudi, poštovaoca i potomaka, mještana i gostiju iz susjednih opština, Milan Stamatović, predsjednik opštine Čajetina, Rato Rajak, načelnik opštine Rudo, Saša Vasilić, predsjednik Skupštine opštine Priboj i Borislav Busarac, zamjenik predsjednika opštine Knić otkrili su spomnik posvećen majoru Vasiliju Lukoviću, komandantu 3. bataljona 4. Kadrovskog puka srpske vojske i njegovim saborcima, koji su poginuli 21. i 22. avgusta 1914. godine braneći otadžbinu od austrougarskog zavojevača.

Sveštenici Srpske pravoslavne crkve su potom osvještali ovaj jedinstveni spomenik slobode u koji je ugrađen nadgrobni kamen sa groba majora Lukovića, na kome su preživjeli vojnici bajonetama ispisali sledeći tekst: „major Vasilije Luković, 9.8.1914., ispunio si svoju dužnost prema kralju i otadžbini – zavidimo ti i pozdravljamo porodicu“.

Posle pozdravnog govora domaćina predsjednika opštine Čajetina gospodina Milana Stamatovića održan je prigodan program.

Inače, ideju za obilježavanje stogodišnjice Velikog rata, podizanje spomenika i pristupnog puta do kote Bijela glava potekla je od predstavnika tri opštine Čajetina, Rudo i Priboj, koje su svaka na svoj način dale doprinos da ovaj događaj bude dostojanstveno obilježen.

Ovom skupu prisustvovale su i delegacije vojske Republike Srbije i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, kao i brojni mediji.

cigla 1

cigla 2