Poboljšanje zaštite od nasilja u porodici

IMG_2058

Druga radionica u okviru projekta „Poboljšanje zaštite žena od seksualnog nasilja i nasilja u porodici“ održana je 3. Februara 2015. godine u Rudom.

Radionica je imala za cilj da subjekte zaštite iz opštine Rudo upozna sa zakonskim okvirom koji u RS reguliše oblast zaštite od nasilja u porodici. Republika Srpska je 2012. godine usvojila Zakon o zaštiti od nasilja u porodici (Službeni glasnik RS 102/ 12). Prema riječima Jadranke Leovac iz Udruženja žena „Most“ iz Višegrada, koje implementira ovaj projekat, novi zakonski okvir osigurava bolju zaštitu žrtve i bolju koordinaciju između subjekata zaštite u koje spadaju između ostalih Policijska stanica, Centar za socijalni Rad i Dom zdravlja.

Značajno je napomenuti i to da je u cilju unapređivanja i jačanja međusobne saradnje u zaštiti djeteta od svakog oblika nasilja, zlostavljanja ili zanemarivanja 2012. godine potpisan Protokol o postupanju u slučaju nasilja, zlostavljanja ili zanemarivanja djece od strane Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, Ministarstva porodice, omladine i sporta Republike Srpske, Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.

Opština Rudo je jedna od potpisnica Protokola o postupanju i saradnji nadležnih subjekata na zaštiti žrtava nasilja u porodici i rodno baziranog nasilja koji osigurava bolju koordinaciju i saradnju između Opštine, Doma zdravlja, Policijske stanice, Centra za socijalni rad i nevladinog sektora po pitanju zaštite žrtava porodičnog nasilja. Protokolom je predviđeno formiranje savjetodavnog i mobilnog tima kao i prikupljanje podataka o stanju u ovoj oblasti na nivou opštine jednom godišnje.

IMG_2064