Zasađene sadnice u Parku prijateljstva na Cigli

park1

Predstavnici četiri opštine Čajetina, Knić, Priboj i Rudo zasadili su na Cigli, pored Spomen obilježja, prve sadnice prijateljstva.

Jerej Jovan Stojković služio je pomen palim herojima na Cigli i majoru Vasiliju Lukoviću, koji su svoje živote za otadžbinu dali krajem avgusta 1914. godine, na mjestu zvanom Bijela glava. Ovdje je 2014. godine otkriven spomenik u znak sjećanja na njihovu žrtvu. U sklopu ovog kompleksa, predstavnici četiri opštine – Čajetina, Knić, Priboj i Rudo zasadili su na Cigli, pored Spomen obilježja, prve sadnice prijateljstva.

„Kako bude raslo ovo drveće, pretpostavljam da će tako i da raste nacionalna svijest i kod nas Srba, i da se uvećava, a ne da se smanjuje. Pokazali smo ovim primjerom da poštujemo svoje junake koji su ovdje dali svoje živote i da ćemo čuvati tu tradiciju i da ćemo se ovdje i dalje vijekovima okupljati, ujedinjavati i raditi u nacionalnim interesima“, istakao je predsjednik opštine Čajetina, Milan Stamatović.
Sadnice su zasadili predsjednik opštine Priboj, Lazar Rvović, načelnik opštine Rudo, Rato Rajak, zamjenik predsjednika opštine Knić, Borislav Busarac i predsjednik opštine Čajetina, Milan Stamatović.

Da podsjetimo, Spomen obilježje na Cigli podignuto je prije dvije godine. Najveći dio finansijskih sredstava za gradnju spomen česme i prilaznog puta je izdvojila opština Čajetina – preko 100.000 evra, uz podršku opština Priboj, Knić i Rudo. Vajaru i slikaru iz Trnave, Vladimiru Mitroviću, uručena je zahvalnica od strane opštine Knić za nesebičan doprinos u izradi spomenika majoru Lukoviću u Jablanici, kao i uređenju spomenika u porti knićanske crkve.

Preuzeto sa sajta opštine Čajetina.