Udruženje pčelara Medovina iz Rudog dobitnik granta u sklopu Farma II projekta

U aprilu je USAID/Sweden Farma II objavila poziv za dostavljanje projekata za dodjelu bespovratnih sredstava za realizaciju aktivnosti koje će doprinijeti poboljšanju konkurentnosti sektora pčelarstva u BiH. Na javni poziv je stiglo 56 prijava, od kojih je za finansiranje odabrano 18. Među njima je i projekat Udruženje pčelara Medovina iz Rudog.

Danas su predstavnici USAID/Sweden Farma II projekta potpisali ugovor o dobijanju bespovratnih sredstava sa 18 pčelaskih udruženja, zadruga i firmi u Sarajevu. Ukupna vrijednost investicije iznosi   1,6 miliona KM od čega Farma II projekat ulaže 750.000 KM a sami aplikanti  850.000 KM.

v

Cilj sprovođenja jednog ovakvog projekta jeste poboljšanje konkurentnosti u sektoru pčelarstva u BiH, odnosno da proizvođači prošire svoju proizvodnju i prodaju kako na domaćem tako i na inostranom tržištu.

Kroz projekte biće pružena direktna podrška za 516 pčelara a biće zaposleno i 7 novih radnika. Dodjeljeni grantovi će omogućiti nabavku punilica za med, mašinu za pravljenje košnica, nabavku 2534 košnice.

Dobitnici grantova su pčelarska udruženja Kesten Cazin, „Iva“ Posušje, Vrijesak Živinice, Medovina Rudo, Krajiška pčela Velika Kladuša, Leotar Trebinje, Golub Brčko, Radilica Fojnica, Pčela Čapljina i Kadulja Ljubinje, zatim zadruga LAG iz Tomislav-Grada i kompanije Košnica Gradiška, Nature Line Trebinje, Krajina med Banja Luka, Pčelica „Medina“ Žepče, BKV Group Bileća i Beemed Tuzla, kao i Poljoprivredno-prehrambeni fakultet Sarajevo.