Završeni devetnaesti „Vidakovićevi dani kulture Rudo 2019“

Tradicionalnom večeri folklora na kojoj su učestvovali folklorci kulturno- umjetničkih društava iz Ugljevika, Nove Varoši i Sjenice i Rudog svečano su završeni „Vidakovićevi dani kulture Rudo 2019“.

Na Svečanoj akademiji gosti su bili glumica Mina Lazarević koja je izvela dijelove monodrame „Suština po Mirjani“ i poeziju Miloša Vidakovića i književnik Dragan Hamović koji je govorio besjedu o Milošu Vidakoviću i izbor iz svoje poezije.

kultura

Hor „Sv. Knez Lazar“ izveo je potpuri horskih kompozicija iz svog repertoara, a vokalna solistkinja Tanja Milanović je otpjevala pjesme: „Suza Kosova“ i „Vila sa Košara“. Na akademiji je učestvovao virtouz i majstor frule Draško Spasojević.

Proglašeni su pobjednici Osmog međunarodnog pjesničkog konkursa „Miloš Vidaković 2019“. Prvonagrađena je pjesma „Mlada Gojkovica“ Ljubiše Krasića iz Prokuplja, drugo mjesto „Zaljubljenost“ Dragana Popa Dragana iz Kikinde a treće mjesto „Zapisi iz knjige (ne)rođenih“ Nevene Milosavljević iz Zvečana.

U okviru manifestacije promovisane su knjige: „Sova u šumi snova“ Dragana M. Paponjka“,  „Drozdanje“ poetese Milane Stupić, „Pjesme iz srca i duše“ Despota Ćirovića te „Roman o Sarajevu“ Saše Kneževića.

vidakovic

Na književnoj večeri svoju poeziju predstavili su književnici Slobodan Ristović iz Užica i Goran Vračar iz Istočnog Sarajeva.

Tradicionalnu izložbu slika Zavičajnih autora otvorio je likovni kritičar i slikar Radomir Rašo Jagodić.

Tokom manifestacije su izvedene pozorišne predstave: monodrama o Dijani Budisavljević „Pu spas za sve nas“ u izvođenju glumice Jelene Puzić iz Beograda i pozorišna predstava „Balkanski špijun“ u izvođenju dramske sekcije „Prosvjeta“ iz Rudog.

Manifestaciju je podržalo Ministrastvo  prosvjete i kulture Republike Srpske, Opština Rudo,  Srpsko kulturno prosvjetno društvo „PROSVJETA“ OO Rudo. Mediski pokrovitelji TV Rudo, TV KORAN Priboj i BN Televizija.