Obilježeno 80 godina od osnivanja Prve proleterske brigade

Prva proleterska 4

U Rudom je obilježeno 80 godina od formiranja Prve proleterske udarne nooslobodilačke brigade, prve partizanske brigade osnovane u okupiranoj Jugoslaviji.

Godinama je ovaj dan obilježavan prigodnim svečanostima širom Jugoslavije, a to je sudeći po svjedočenjima stanovnika ovog mjesta ovaj dan je bio posebno značajan za Rudo. Tada je ovo mjesto posjećivano od strane velikog broja delegacija koje su uzimale učešće u kultuno-umjetničkim i drugim sadržajima posebno organizovanim za tu priliku.

Prva proleterska 5

U sredu, 22. decembra 2021. godine u Rudom su se okupili potomci boraca koji su činili ovu brigadu kao i poštovaoci partizanske antifašističke tradicije sa teritorije cele bivše SFRJ. Vijence na monumentalni spomenik u centru grada i na Partizansko groblje položile su delegacije iz Banjaluke, Vukovara, Mostara, Jajca, Kantona Sarajevo, Goražda, Pala, Sokoca, Istočnog Sarajeva, Nove Gorice, Podgorice, opština Gornjedrinske regije, kao i iz desetak gradova Srbije, od Beograda do Priboja.

Prva proleterska 3

Učesnike svečanosti u Rudom pozdravio je Dragoljub Bogdanović, načelnik opštine, a potom je održana svečana akademija u domu kulture.

– Tog 22. decembra 1941, bez zastave, doboša, truba i svečano ukrašenog podijuma obavljeno je prvo postrojavanje Prve proleterske brigade. Već sutradan, 22. decembra, imali su i prvo ratno vatreno krštenje u selu Gaočići kod Rudog. Proleteri su uspeli da savladaju italijanske alpince i da zarobe značajne količine naoružanja, 14 tovarnih konja kao i opremu za 200 vojnika. U toj borbi je poginulo šest proletera iz Kraljevačkog i dva iz Kragujevačkog bataljona: otac i sin Milorad i Dragoslav Goci iz sela Grošanica – kazao je Bogdanović.

Prva proleterska

Okupljene su potom pozdravili i predstavnici udruženja koja baštine ovu tradiciju.

Prva proleterska 1