Jubilej Kola Srpskih Sestara CO Rudo

Udruženje Kolo Srpskih Sestara na današnji dan navršava 30 godina svog postojanja. Osnovano 8. marta 1993. godine pri Crkvenoj Opštini Rudo, a na inicijativu gospodina Gojka Topalovića. Udruženje je tada brojalo 91 članicu, a prva predsjednica bila je prof. Nada Narandžić i duhovnik protojerej stavrofor Novica Janjić, a posle njega protojerej stavrofor Savo Bradonjić i protojerej stavrofor Goran Terzić. U periodu od 1993-1995 članice KSS su prikupljale humanitarnu pomoć za vojsku i istu raznosile po položajima.

Od svog osnivanja pa sve do danas, ovo udruženje deluje i radi bez prestanka. Danas KSS broji oko 50 članica, od kojih je 30 aktivnih a 20 se uključuje po potrebi. Predsjednica od 1998. godine je Mirjana Šimšić, njena zamjenica Slobodanka Jakovljević, a duhovnik je otac Vasilije Cvjetković. Članstvo je raznoliko po starosnoj i obrazovnoj strukturi.

Rad KSS se temelji na dobrotvornim i humanitarnim aktivnostima koje uključuju prikupljanje novčane pomoći, hrane i namirnica za one kojima je potrebno: porodice, samohrane majke, pojedinci i bolesna lica u gradu i selima koja pripadaju Crkvenoj opštini Rudo.

KSS u saradnji sa Crkvenom opštinom Rudo, svake godine za velike pravoslavne praznike, Božić i Vaskrs, organizuje humanitarne akcije prikupljanja životnih namirnica koje tom prilikom članice sa sveštenicima lično uručuju (oko 60 korisnika).

Pored akcija koje samostalno inicira i vodi, udruženje učestvuje i u drugim humanitarnim akcijama koje se organizuju u Opštini a i šire, pa je tako učestvovalo i u akciji pomoći poplavljenim i ugroženim područjima 2014. godine.

Do sada je realizovan veliki broj akcija, među kojima je organizacija proslave 100 godina od postojanja Hrama Sv. Apostola Petra i Pavla u Rudom 2012 god. kao i u akciji podizanja temelja crkve u Sokolovićima. U akciji, proslave 100 godina od postojanja Hrama, učestvovalo je oko 209 žena koje su pored pripreme proslave novčano podržale akciju i ugostile 1500 ljudi. Jedna od značajnijih akcija je organizacija proslave osveštanja Hrama Sv. Mučenika Jasenovačkih u Sokolovićima 08.09.2019. godine gdje je ugošteno preko 500 ljudi, za šta su dobile Zahvalnicu Crkvene opštine Rudo.

Pored humanitarnih aktivnosti, KSS organizuje ekskurzije obilaska pravoslavnih manastira (Đunis, Ostrog, Sv. Roman, Dobrun..), učestvuje u takmičenju najljepšeg slavskog kolača  za Petrovdan  i radi na proširenju i podmlađivanju članstva. Kada su u mogućnosti, prisustvuju i aktivno učestvuju u radu Sabora KSS Republike Srpske (Bijeljina, Prijedor, Pale). Predsjednica KSS je ušla u glavni Odbor KSS Republike Srpske.

Zbog svog izuzetnog doprinosa, a na predlog Crkvenog odbora, udruženje KSS je 2012. godine odlikovano Gramatom mitropolita Dabrobosanskog Nikolaja.

Pokrov Presvete Bogorodice je krsna slava KSS koja se svake godine proslavlja uz prisustvo velikog broja članica, vjernika i naših sveštenika uz lomljenje slavskog kolača i Svetu Liturgiju u našem hramu. Tom prilikom članice ispred crkve prirede bogatu trpezu.

Ove godine domaćini smo eparhijske slave Sveta Anastasija 04. jula gdje će biti prisutne članice Kola srpskih sestara koje pripadaju našoj eparhiji.

Ovom prilikom pozivamo sve zainteresovane žene da postanu naše članice i pridruže se daljem humanitarnom radu.

Rudo, 07.03.2023. god.

PREDSEDNICA KSS