Porodična kohezija

Koliko je teško biti nečija podrška koz život, koliko je težak tuđi teret, pa čak iako je taj neko iz naše porodice? Kako ostati snažan za nekoga, a nemoćan si za sebe? Nekada ne znamo kako da se nosimo sa problemima sa kojima se svakodnevno suočavamo. I u tom trenutku tražimo pomoć od druge osobe. U svim tim problema našle su se mnoge porodice osoba sa invaliditetom u opštini Rudo, a najveći je onaj šta će biti sa mojim bolesnim djetetom, bratom, sestrom…

koh 3

Kroz implementaciju pojekta „Porodična kohezija kod porodica djece i omladine sa poteškoćama u razvoju„uduženje za pomoć licima sa posebnim potrebama „Nada“ održalo niz psiholoških radionica, zatim radno-okupacionih radionica. Cilj samih radionica je da udruži sve članove porodica da u razgovoru sa psihologom ili međusobno, razmjene svoje probleme, da nađu međusobnu podršku i razumjevanjei da se dođe do zajedničkog rješenja. Takođe, održane su i radno-okupacione radionice gdje su učesnici radili dekupaž, pravljenje nakita i drugih predmeta koji su izazvali interesovanje. Učesnici su imali mogućnost za grupne seanse kao i za pojedinačne sa psihologom. U okviru projekta je bio i uključen psihijatar koji je takođe obavljao razgovor sa pojedincima.
Čitav pojekat nije dostupan isključivo za porodice djece sa poteškoćama u razvoju već i za sve stanovnike opštine Rudo. Uključenost ostalog stanovništva opštine sami je pokazatelj da svi imamo neki teret koji nosimo sa sobom.

koh 2
Ono što roditeljima osoba sa invaliditetom predstavlja najveći bol i teret je šta će biti sa mojim djetetom kad mene ne bude? Ko će se o njemu starati? I na ta pitanja odgovor pokušavamo naći kroz studijske posjete udruženjima koji imaju program stanovanja uz podršku. Naime, oganizovane su dvije studijske posjete od kojih je jedna udruženju „Sunce nam je zajedničko“ Trebinje i posjeta udruženju „SUMERO“ Vogošća. Cilj tih studijskih posjeta je da roditelji vide da postoji budućnost i nada za njihovo dijete, a to je što i samo udruženje pokušava godinama da pokaže – Nadu.
Mentalno zdravlje konačno izlazi iz stigmatizacije i laganim korakom idemo ka poboljšanju našeg zdravstvenog stanja. Cilj uvijek treba da bude zdravlje, a sredstva da budu empatija i podrška.
Ovaj projekat je podržan kroz Regional Programme on Local Democracy in the Western Balkans 2, koji finansira Evropska unija u Bosni i Hercegovini, a implementira UNDP Bosnia and Herzegovina. Projekat sufinansira opština Rudo, a realizuje udruženje „NADA“ Rudo.