Plutajući otpad – zajednička briga

Drina_u_Visegradu_2

Zajedniči problem plutajućeg otpada na rijekama Lim i Drina,juče je u Priboju, okupio predstavnike opština Srbije, Republike Srpske i Crne Gore. Domaćin i organizator ovog važnog skupa bio je predsjednik opštine Priboj g. Lazar Rvović.

Sastanku su prisustvovali ministar prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije Republike Srpske gđa Srebrenka Golić sa saradnicima kao i predstavnici ministarstva prostornog uređenja Srbije, Crne Gore, zatim ppredstavnici opština Berane, Bijelo Polje, Bajina Bašta, Prijepolje, Priboj, Rudo i Višegrad. Sastanku su prisustvovali i predstavnici HE Višegrad, Bajina Bašta i Potpeć.

Tema ovog sastanka bila je – aktivnosti na rješavanju plutajućeg otpada na rijekama Lim i Drina, kao i nelegalne deponije u priobalnom pojasu ovih rijeka i načini njihovog uklanjanja.

• Na sastanku su sagledani svi aspekti ovog zaista ozbiljnog problema i zauzeti sledeći stavovi:da svaka opština na svom području identifikuje sve divlje deponije, sa procjenom količine otpada i u narednom periodu radi na njihovom uklanjanju;
  • da se na rijekama postave lančanice (mreže) za prikupljanje tog otpada i njihovog  daljeg deponovanja na legalne deponije.

Predstavnici hidroelektrana izrazili su spremnost da finansijski podrže ovu aktivnost.

• da se na narednom sastanku oformi koordinacioni tim od predstavnika svih opština, koji bi koordinisao aktivnosti vezane za ovu problematiku.

Ovo je bio prvi sastanak na ovu temu,a naredni je planiran za 07. 10. 2014. godine.

otpad