U Čajniču održane Spasovdanske svečanosti „Sačuvajmo tradiciju“

Tradicionalno u Čajniču povodom praznika Vaznesenja Hristovog Spasovdana, priređene su Spasovdanske svečanosti pod nazivom „Sačuvajmo tradiciju“, Spasovdan 2016.

Ovaj lijepi običaj u Čajniču, već dugi niz godina ima takmičarski karakter u pravljenju pita, kolača i peciva.

Tim povodom načelnik Goran Karadžić zahvalio se svima koji su došli da zajedno proslave ovaj veliki praznik Vaznesenje Hristovo-Spasovdan, koji se tradicionalono proslavlja u Čajniču.

DSC_0809

On je dodao da Spasovdanske svečanosti i spremanje spasovdanskih jela koje su spremale majke i bake, ima takmičarski karakter, koji je već regonalnog karaktera, nadajući se da će dogodine imati i republički karakter.

Ove godine takmičile su se domaćice iz Foče, Trebinja, Novog Goražda, Rudog, Višegrada, Rogatice i Čajniča.

Pričajući sa starim bakama, otkrili smo da je u Čajničkom kraju pita bila poslastica, koje su srpske majke pravile jednom sedmično, obično uoči nedjelje. Kako kažu ukusima pita nije se moglo odoliti.

Od prijavljenih 36 takmičara, za najukusniju pitu prvo mjesto osvojila je Biljana Katana, drugo mjesto Julijana Komlenović, a treće Aktiv žena iz Rogatice. U kategoriji najukusnije pecivo, pobjednica je Vera Tadić, drugo mjesto osvojio je  Aktiv žđena iz Trebinja a treće mjesto pripalo je Aktivu žena Novo Goražde. Prvo mjesto u kategoriji najukusniji kolač osvojila je Liljana Tadić, drugo mjesto Aktiv žena iz Foče, a treće mjesto pripalo je Aktivu žena iz Rudog.

Pobjednice su nagrađene diplomama i novčanim nagradama koje im je uručio načelnik opštine Čajniče Goran Karadžić.

Na ovaj dan održana je i priredba pod nazivom „Spasovdanski običaji“ na kojoj se razvilo Spasovdansko kolo i pjevale narodne izvorne pjesme posvećene Spasovdanu. Program su uljepšali i narodni guslari a Kulturno umjetničko društvo iz Rudog, svojom igrom i pjesmo uveličalo je svečanost.

Preuzeto sa sajta 058