Obilježeno 76 godina od formiranja Prve proleterske brigade

U Rudom su 22. decembra, potomci, poštovaoci i simpatizeri Prve proleterske brigade obilježili 76 godina od formiranja ove proslavljene partizanske jedinice polaganjem vijenaca ispred spomenika na Trgu slobode, zatim spomen obilježja borcima odbrambeno-otadžbinskog rata i posjetom Partizanskom groblju.

Oko 120 učesnika ove manifestacije posjetili su Partizansko groblje u Rudom koje je nedavno rekonstruisano, a opština ima u planu i rekonstrukciju istog kroz projekte. Vijenac na partizanskom groblju položila je i Ljubica Tadić iz Banjaluke, koja je član Republičkog odbora SUBNOR-a.

Jedan od domaćina i organizatora obilježavanja je profesor Blagoje Cerović iz Rudog koji kaže da je prošle godine  bilo prisutno oko 300 učesnika manifestacije a da je sadašnja posjeta slabija zbog lošeg vremena i radnog dana.

Među učesnicima su bili poštovaoci NOR-a iz Banjaluke, Foče, Sarajeva, zatim iz Pala, Bajine Bašte, Užica, Priboja i Rudog.

Za učesnike manifestacije priređen je i skroman kulturno umjetnički program u okviru kojeg su nastupili KUD „AZOT VITKOVIĆI“ iz Goražda koji su se predstavili sa igrama iz Bosne i KUD „PROSVJETA“ Rudo sa Brankovim kolom.

U Rudom, na formiranje Prve proleterske brigade podsjeća veliki spomenik na Trgu slobode, zatim muzej, spomen-ploče na zgradama gdje su boravili pojedini bataljoni i Partizansko groblje. Ovaj dan Jugoslovenska narodna armija (JNA) slavila je kao svoj rođendan.