Biblioteka na otvorenom

JU Narodna biblioteka „Prosvjeta“ Rudo uzela je učešće na ovogodišnjem „Ruđanskom jesenjem saboru“, koji svake godine organizuje Udruženje žena „Eva“ iz Rudog.

Ovom prilikom zajedno sa sugrađanim biblioteka je proslavila 109. rođendan. Na štandu biblioteke sugrađani su mogli vidjeti knjige o Rudom i knjige koje su napisali Ruđani, mogli su se upoznati sa izdavačkom djelatnošću biblioteke, osvježiti dan nekom lijepom mišlju iz korpe „Citat dana“, pogledati neke od starih fotografija iz ruđanskog života, provjeriti svoje znanje o Rudom u kratkom kvizu, ili jednostavno samo postati novi „knjiški moljci“.

Cilj ove akcije je bio da se privuče što više ljudi biblioteci približivši im djelatnost i rad bibliotekara. Nedavno obrađene i restaurisane najstarije knjige u biblioteci zauzele su svoje posebno mjesto na štandu, kao i posebna izdanja književnika iz Rudog.

Pored ovoga biblioteka je predstavila i strane autore koji su pisali o Rudom u svojim putopisima: Evlija Čelebija, Ćamil Sijarić, Milena Prajndlsberger-Mrazović, Aleksandar Giljferding.

Takođe, za ovu priliku pripremljeni su bili i kraći kviz sa pitanjima iz istorije Rudog i ruđanskog života. Posjetioci su mogli da provjere koliko su upoznati sa nekim važnim datumima i događajima iz prošlosti našeg grada, ali i da nauče nešto novo i samim tim dobiju jednu novu perspektivu u sagledavanju savremenog života u ruđanskoj opštini. Centralno mjesto zauzele su i stare fotografije koje se čuvaju u foto-dokumentacionoj arhivi biblioteke.