Nova grla za proizvođače mlijeka u Rudom

U petak 11. septembra 2020. godine u Rudom je kooperantima mljekare „Pađeni“ isporučeno 15 steonih junica.

Isporuka junica realizuje se kroz pilot projekat „Proširenje kooperantske mreže“ koji ima za cilj proširenje kapaciteta i obnavljanje stada kvalitetnim rasama na području Hercegovine, Podrinja i sarajevsko-romanijske regije.

118959775_803489190405419_7344595568906779794_n

Projekat implementira Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske zajedno sa Jedinicom za koordinaciju poljoprivrednih projekata, a u saradnji sa 12 opština iz istočne i južne Republike Srpske i mljekarom „Pađeni“ iz Bileće, koja je lider na projektu.

Kako bi pomoglo razvoj ruralnih područja, resorno ministarstvo je preko svojih nadležnih republičkih institucija nabavilo 200 steonih junica simentalki, koje će u narednom periodu biti podijeljene malim farmerima na području Hercegovine, Podrinja i sarajevsko-romanijske regije.

U Opštini Rudo kooperantima mljekare „Pađeni“ isporučeno je ukupno 15 steonih junica, rase češki simentalac.

Pojedinačna vrijednost svakog grla iznosi oko 5.300 KM, pri čemu nabavku grla 40% sufinansiralo resorno ministarstvo, 10 % opština i 50% proizvođači mlijeka, jednim dijelom u novcu, a jednim kroz mlijeko.

Ovim projektom, osigurava se kvalitetan genetski materijal i osvježava genetika u stadima domaćih uzgajivača, a sve u cilju unapređenja domaće proizvodnje mlijeka, stabilizacije prihoda poljoprivrednih domaćinstava i pruža dodatna podrška ostanku ljudi na selu.

Ukupna vrijednost projekta iznosi oko 1.000.000 KM.