Razvoj sporta i njegovanje kulturno-istorijskog naslijeđa u funkciji razvoja turizma u Rudom i Priboju

Početkom nove 2019. godine, započeta je realizacija projekta „Beli sport i kulturno-istorijsko nasleđe Polimlja sa kraja 19. veka u funkciji razvoja turizma opština Priboj i Rudo“, koji se finansira iz sredstava Instrumenta za pretpristupnu pomoć IPA 2, koja su dodjeljena u okviru Prvog poziva za podnošenje prijedloga projekata u okviru IPA  Prekograničnog programa Srbija – Bosna i Hercegovina 2014-2020.

Projekat sprovode Turistička organizacija Priboj iz Srbije i Javna ustanova za turizam i sport Rudo iz BiH u partnerstvu.

Projekat ima za cilj da unaprijedi kulturno-istorijsku razmjenu u prekograničnoj regiji opština Rudo i Priboj razvojem kulturnih i sportskih sadržaja, baziranih na zajedničkom istorijskom naslijeđu, kroz izgradnju teniskih terena, nabavku opreme, izgradnju ljudskih kapaciteta i kroz razvoj novih kulturnih i sportskih sadržaja za mlade i turiste.

U okviru projekta planiran je niz aktivnosti uključujući izgradnju teniskih terena, nabavke opreme i obuka mladih trenera, uspostavljanje teniske sekcije u Rudom i unapređenje kapaciteta teniskog kluba u Priboju, organizovanje i održavanje teniskog kampa i turnira u tenisu, organizacija radionice za izradu suvenira, rekonstrukcija dvorišne kuće Jevđevića u Priboju, organizaciju trke starih bicikala, mapiranje i popisivanje zaostavštine Austro-Ugarske u Priboju i Rudom i aktivnosti na markiranju i čišćenju biciklističke staze na trasi nekadašnjeg ćire.

Ukupna vrijednost projekta je 215.663.66 evra, od čega po projektu za aktivnosti Turističkoj organizaciji Priboj pripada 119.390,76 evra kao glavnom aplikantu, a na JU za turizam i sport Rudo 96.272,9 evra, kao partneru.

Projekat traje 18 mjeseci.