Прелиминарни резултати локалних избора за Рудо

У недељу 2. oктобра 2016. године одржани су локани избори у БиХ. На овим изборима укупно 4.412 грађана општине Рудо бирало је начелника и одборнике који ће руководити овом општином наредне четири године.

Према ријечима Предсједника Општинске изборне комисије Зорана Ђуровића, избори у Рудом протекли су без значајних проблема и приговора. Поднијет је захтјев за понављање бројања гласова за изборно мјесто 170Б013 Устибар, због неслагања у броју освојених гласова појединачног кандидата, са бројем освојених гласова његове политичке партије. Резултати за ово гласачко мјесто требали би бити познати најкасније за два дана.

Да би резултати били коначни неопходно је да Централна изборна комисија преброји резултате за гласање у одсуству на непотврђеним гласачким листићима, гласање путем мобилног тима и гласање путем поште. Процјена је да ти гласови неће битно утицати на промјену коначних  изборних резултата.

На одржаним локалним изборима, грађани Рудог су за начелника општине могли бирати тренутног начелник општине Рудо,  Рата Рајака који је био кандидат испред Савеза за промјене, и за Добрисава Милинковића, који је био кандидат испред ДНС-а, док су за локалну скупштину, грађани  бирали кандидате са 14 потврђених листа и једног независног кандидата.

Према првим прелиминарним резултатима Централне изборне комисије,  за начелника општине Рудо, на броју обрађених 4.412 листића,  кандидат Савеза за промјене, Рато Рајак, тренутни начелник општине Рудо, освојио је 2.233 гласова (54,09%), док је кандидат ДНС , Добрисав Милинковић освојио 1.895 (45,91%) гласова.

Према прелиминарним резултатима општинске изборне комисије на броју обрађених 4.299 листића, политички субјекти остварили су следећи резултат:

• Савез независних социјелдемократа – 632 гласа
  • Партија уједињених пензионера – 74 гласа