Јачање мјесних заједница

У оквиру заједничке иницијативе влада Швајцарске и Шведске под називом „Јачање улоге мјесних заједница у БиХ“, коју реализује УНДП, организоване су 3 студијске посјете: за начелнике и градоначелнике и за представнике мјесних заједница и општина.

Начелник општине Рудо, Рато Рајак боравиo је заједно са још 16 начелника из БиХ у студијској посјети Шведској, коју је организовало Шведско удружење локалних власти и регија.

svedska

Током посјете, која је трајала од 5. до 8. децембра, делeгација од 17 начелника и градоначелника из БиХ боравила је у Гетеборгу и Борасу, гдје су присуствовали  радионицама на тему „Управљање у локалној заједници и учешће грађана у Шведској у управљању“ у циљу размјене искустава и преузимања добрих пракси, по угледу на примјере доброг руковођења локалним заједницама у Шведској.

Представници мјесних заједница 23 општине БиХ, које су укључене у пројеката, посјетиле су општину Инђија и град Ријеку. Током ових посјета упознати су са организацијом и функционисањем локалних управа, алатима и праксама укључивања грађана у процес доношења одлука, улози локалних заједница у процесима припреме и доношења буџета, градских планова и других стратешких развојних докумената.

Од 5. до 08. децембра у Инђији су боравили представници мјесних заједница Рудо, Старо Рудо, Миоче и Стргачина.  Инђија је гостима из БиХ представила рад Агенције за ИТ, ГИС и комуникације, Агенције за рурални развој и Агенција за економски развој општине Инђија. Другог дана посјете обишли су мјесну заједницу Нови Сланкамен гдје су се гости упознали са радом мјесне заједнице, мјесне канцеларије, а потом су обишли хладњачу воћарске задруге „Воћар Сланкамен“ и споменик Сланкаменачкој бици.

rijeka1

Од 7. до 10. децембра у студијској посјети Ријеци боравили су представници мјесне заједнице Штрпци и општине Рудо.

Ријека је између осталог гостима представила Спортску дворану Замет, организацију локалне заједнице Замет, правни статут, улоге и одговорности, финансирање и организовање друштвених догађаја. Гости су посјетили Астрономски центар и туристичке знаменитости Ријеке, која је проглашена за европску престоницу културе 2020. године.

Циљ пројекта „Јачање улоге мјесних заједница у Босни и Херцеговини“ је јачање демократског и директног учешћа грађана БиХ у локалним заједницама које ће бити ревитализиране кроз ову заједничку пројектну иницијативу.

rijeka

Пројекат ће између осталог радити на побољшању пружања услуга и инфраструктуре мјесних заједница, радити на развоју инструмената који ће, омогућавати и оснаживање жена и укључивање маргинализованих група у економске, социјалне и политичке токове. Такођер ће се тежити међусобном повезивању мјесних заједница и партнерствима са организацијама цивилног друштва. Очекивани дугорочни ефекти пројекта ће се огледати у активнијем ангажовању грађана, ефикаснијем пружању општинских услуга и јачању општег повјерења грађана у јавне институције.

Укупна вриједност пројекта на нивоу БиХ у првој фази је око14,5 милиона КМ, а у Рудом се очекују улагања кроз пројекте које ће аплицирати мјесне заједнице Рудо, Старо Рудо, Миоче, Стргачина и Штрпци, према приоритетима које су грађани идентификовали током одржаних зборова грађана.