КУД „Просвјета“ на прослави годишњице КУД-а „Сретење“

Прије 14 година, захваљујући свештенику Гвоздену Арамбашићу, при Црквеној општини у Рогатици на Сретење Господње формирано је културно умјетничко друштво под називом „Сретење“. Било је то тада једино ове врсте на подручју цијеле Дабробосанске епархије и шире са задаћом да кроз игру и пјесму чува вјеру, традицију и обичаје и преноси их на млађе генерације.

Тим поводом пред овај велики српски православни празник, који је уједно и крсна слава овог КУД-а, сваке године уприличи се цјеловечерњи културно-забавни програм. Тако је било и ове године. Аматери „Сретења“ у понедјељак, 13. фебруара, приредили су велики концерт на коме су се љубитељима фолклора и народне музике у пуној спортској дворани „Младост“ уз домаће фолклористе представили и гости из култирно-умјетничких друштава „Просвјета“ из Рудог, “Младост“ са Пала, „Славија“ из Источног Сарајева, „Јањ“ из Стројица код Шипова и фолклорна група из Трнова која ради при КУД „Војковићи“ из Војковића.

Сви они одиграли су најбоље кореографије из својих програма. Присутне гледаоце и госте, међу којима је био и високи представник у БиХ Валентин Инцко, игром и пјесмом провели су кроз скоро све крајеве српских земаља од Романије и Сарајевског поља, до Шумадије, истока и југа Србије, Косова и Војводине. Играло се и на „бис“.

Шлаг на торти слављеника било је пјевање сестара Оловић – Јоване и близнакиња Дијане и Тијане из Рогатице, које су уз остало соло, без музике, отпјевале и познату пјесму „Густа ми магла падала“, и етно мушке и женске групе „Сретење“, а свој прилог свечаности дао је и оркестар „Патрола 076“ из Бијељине.

Годишњи концерт искориштен је и за одавање признања у виду захвалница заслужним за рад и афирмацију овог аматерског колектива. Добили су их Милорад Јагодић, начелник општине Рогатица, у чије име захвалницу је примила замјеник начелника Јелена Караџић, Валентин Инцко, свештеник Марко Главаш и представник КУД „Јањ“ из Стројица код Шипова Миленко Ђукић.

– Ја сам, рекао је поводом пријема захвалнице, Валентин Инцко у Рогатици на позив предсједника КУД „Сретење“ оца Зорана (Јеринића). Посебно сам изненађен додјелом захвалнице и образложењем да сам ја прије 15-так година омогућио да 50 чланова овог друштва добију визу и оду на гопстовање у Аустрију. Искрено да кажем да сам ја то заборавио, али нису овдје и зато сам пријатно изненађен и захвалан.

Што се тиче самог концерта, одушевљен сам бројем младих који су се вечерас овдје окупили. Импресионирало ме је богатство фолклора, ношњи и музике и мислим да је за сваки народ врло важно да чува своју традицију и да је предаје новим генерацијама.

Ми, рекао је господин Инцко, живимо од хлеба и важно нам је да сваки дан нешто поједемо како би живјели. Колико је то важно, ништа мање није важна ни духовна храна, а то је култура и вера за оне који су верници, и без те хране човјек није човјек.

Славље КУД „Сретење“ биће настављено сутра када ће се послије јутарње молитве, која почиње у 9 часова, у цркви Свете Тројице у Рогатици обавити ломљење славског колача.

Иако живи и већ годинама ради као свештеник у Сремској Митровици, концерту је и ове године присуствовао оснивач КУД „Сретење“ Гвозден Арамбашић, који је обраћајући се присутним изразио задовољство виђеним и уз Божију помоћ пожелио цијелом колективу још пуно година рада и концерата.

Извор: Сајт 058.ба